Rozpoczął się 18 Europejski Tydzień Regionów i Miast

Przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich rządów i samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów.

Organizatorami wydarzenia, które dotychczas każdego roku gromadziło w Brukseli tysiące osób, są Europejski Komitet Regionów i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
Pomimo trudności spowodowanych pandemią COVID-19, uczestnikom zaoferowano ponad 500 cyfrowych sesji roboczych. Niektóre wydarzenia odbyły się już przed oficjalną inauguracją.
Przez trzy tygodnie października - od 5 do 22 - dyskusje skupią się wokół trzech priorytetów tematycznych: „wzmocnienie pozycji obywateli w UE”, „spójność i współpraca” oraz „zielona Europa".
Wszystkie sesje robocze będą organizowane praktycznie bez fizycznej publiczności, kluczowe wydarzenia – debata otwarcia i zamknięcia, dialogi obywatelskie i debaty z wysokimi przedstawicielami UE będą transmitowane na żywo.
Tradycyjne wystawy zostaną zastąpione wirtualnymi wystawami interaktywnymi; rozmowy na temat regionów UE organizowane będą jako wirtualne sesje lub zostaną wcześniej nagrane i dostępne online. W programie przewidziano także ogłoszenie zwycięzców konkursu RegioStars, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty współfinansowane ze środków unijnych funduszy spójności.
Również w poniedziałek, 12 października rozpoczęła się w Brukseli trzydniowa sesja plenarna Komitetu Regionów, w ramach której w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel omówią reakcję Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa.
W spotkaniach obecni są przedstawiciele Związku Województw RP.

W oparciu o materiały PAP.

Infografika

Czytany 94 razy