Marszałek Struk przygotuje opinię dla unijnych instytucji ws. inicjatywy REACT-UE

Członkowie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Komitetu Regionów wyznaczyli marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka na sprawozdawcę opinii ws. inicjatywy REACT-UE. Chodzi o środki na uzupełnienie obecnych programów polityki spójności w ramach walki z koronakryzysem.

88fe874

Opinia zostanie poddana konsultacjom z zainteresowanymi stronami, następnie debacie w komisji COTER i ostatecznie głosowaniu podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów. Wtedy trafi do unijnych instytucji jako oficjalne stanowisko europejskich samorządów. Pośpiech jest wskazany o tyle, że inicjatywa REACT-EU ma na celu bezpośrednie i natychmiastowe zwalczanie skutków koronakryzysu.

Komisja Europejska w ramach tej nowej inicjatywy proponuje 55 mld euro na uzupełnienie obecnych programów polityki spójności do 2022 r. Środki mają zostać przyznane w zależności od nasilenia społeczno-ekonomicznych skutków kryzysu, w tym poziomu bezrobocia młodzieży i dobrobytu państw członkowskich.

Komisja COTER działa w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów lokalnych z krajów Unii Europejskiej. Pomorskie ma w komitecie dwoje przedstawicieli – marszałka Struka i prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

Źródło: https://samorzad.pap.pl

Czytany 37 razy