Zachodniopomorskie. Szybsze wykrywanie koronawirusa w Koszalinie

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie otworzył pracownię wykonującą testy genetyczne wykrywające obecność koronawirusa. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na wynik, bo nie będzie już potrzeby korzystania z innych laboratoriów. W czwartek, 30 lipca 2020 roku nastąpiło otwarcie nowej, medycznej przestrzeni. W uroczystości udział wziął wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

42369

Pracownia jest wyposażona w najnowszy sprzęt diagnostyczny – w system do wykonywania badań, komory laminarne oraz lodówkę i lodówkę z zamrażalką. Testy genetyczne wykrywające obecność wirusa SARS COVID-19 przeprowadzane będą z materiału pobranego bezboleśnie i nieinwazyjnie (wymazy z gardła). Próbka materiału po pobraniu umieszczona zostanie w specjalnym kartridżu i włożona do aparatu. Całość badania z pobraniem, odczytem i dokumentacją potrwa około 2 godzin. Jednocześnie testom będzie można poddać 5 próbek.
– Nowa pracownia i laboratorium oznacza szybsze wykrywanie koronawirusa. Epidemia niestety nie ustępuje. Nowa infrastruktura zatem bardzo się przyda –  powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
 Dla koszalińskiego SZGiCHP – będącego jednym z ważniejszych ośrodków ochrony zdrowia w regionie – to ogromne ułatwienie. Dotąd bowiem pobrany materiał trzeba było przewozić do innych laboratoriów. Wymagało to dodatkowego transportu i czasu.
– Pracownia służyć będzie pacjentom szpitala, jak i poradni specjalistycznych, a także personelowi lecznicy –  mówił dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie Robert Szank.
Inwestycja kosztowała blisko 400 tys. zł. Zrealizowano ją dzięki eurofunduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (80%) oraz środkom z budżetu Urzędu Marszałkowskiego (10%) i budżetu państwa (10%).

Źródło: http://www.wzp.pl

Czytany 42 razy