Małopolskie. Szpitale funkcjonują bez większych zakłóceń

Ostatnie miesiące zmieniły rzeczywistość. Liczne obostrzenia i restrykcje były obecne w wielu obszarach, zwłaszcza w obszarze służby zdrowia. Stacjonarne wizyty u lekarza zastąpiły w dużej mierze teleporady, a zaplanowane zabiegi i operacje niejednokrotnie przenoszono na inny termin, by w razie konieczności placówki mogły przyjąć pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie w większości placówek zaplanowane zabiegi i wizyty u specjalistów odbywają się zgodnie z ustalonym kalendarzem.

doctor 563429 960 720s

- Większość jednostek pracuje bez zakłóceń zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego w odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19 i koniecznością przestrzegania właściwego dystansu społecznego. Podczas wizyty w placówce personel podmiotu leczniczego każdorazowo przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, mierzy temperaturę i zachowuje wszelkie środki ostrożności. Warto dodać, że jednostki udzielają teleporad w przypadku gdy obecność pacjenta nie jest bezwzględnie konieczna – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Aktualnie sytuacja związana z dostępnością i świadczeniem usług medycznych w podmiotach leczniczych wygląda podobnie jak przed epidemią. Zasadnicza zmiana na oddziałach czy w przyszpitalnych poradniach dotyczy restrykcji związanej z reżimem sanitarnym. W placówkach rozsunięto łóżka, przeorganizowano żywienie pacjentów, wprowadzono przerwy pomiędzy zabiegami, wraz z każdorazową dezynfekcją całości sprzętu i sali. Ponadto wprowadzono ograniczenia ilości przyjmowanych pacjentów w celu uniknięcia ryzyka zakażeń, co siłą rzeczy spowodowało wydłużenie kolejek oczekujących na niektóre świadczenia m.in. rehabilitacyjne.

W których jednostkach występują ograniczenia?

  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika - nie wykonuje badania spirometrycznego,
  • Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna - zawieszono świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, ilość przyjmowanych pacjentów jest ograniczona,
  • Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice" – zamknięto basen dla pacjentów ambulatoryjnych,
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla – nie wykonuje zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej.

Ponadto, w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, ze względu na brak możliwości wykonania pacjentom przy przyjęciu testu w kierunku SARS CoV-2 oraz małej ilości łóżek, występują trudności z realizacją świadczeń w pełnym zakresie.
- Apelujemy, by pacjenci korzystali z ustalonych wcześniej terminów. Jednostki informują o rezygnacji z zaplanowanych świadczeń. Pacjenci bowiem przesuwają terminy planowanych wizyt i zabiegów z obawy przez koronawirusem, co wpływa na obniżenie poziomu wykonania umów z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Źródło i foto: https://www.malopolska.pl

Czytany 45 razy