Wydrukuj tę stronę

Zachodniopomorskie. Kolejne wyższe uczelnie walczące z COVID-19 ze wsparciem marszałkowskim

Opracowanie podstaw technologii krajowej produkcji magnetycznej krzemionki wykorzystywanej w testach na obecność COVID-19, biodegradowalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe filtry na bazie bionanocelulozy do zastosowania w maseczkach ochronnych, urządzenia wspomagające proces restytucji pacjentów z niewydolnością oddechową, półautomatyczny robot dezynfekujący i kilka innych pomysłów zachodniopomorskich naukowców pomaga w walce z pandemią koronawirusa.

4685h

Kolejnych 10 projektów zachodniopomorskich uczelni wyższych uzyskało wsparcie w projekcie „Odpowiedzialny społecznie Proto_Lab”. To inicjatywa marszałka Olgierd Geblewicza i specjalnie uruchomione fundusze unijne z Programu Regionalnego, które są częścią Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

- W prowadzonym od maja naborze wsparliśmy dotychczas 17 projektów realizowanych przez zachodniopomorskie uczelnie w walce z pandemią COVID-19. Cieszę się, że uruchomione przez nas środki spotkały się z takim zainteresowaniem świata nauki. Trudne okoliczności czasu pandemii, są również wyzwaniem dla innowacyjnej myśli naukowej. Dzięki elastyczności Komisji Europejskiej mogliśmy uruchomić tą pomoc – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pula środków to 5 mln zł, a uczelnie nie są zobowiązane do wkładu własnego. Za wydatki kwalifikowane uznaje się również te zrealizowane już od 1 lutego br., dzięki czemu fundusze unijne mogą pokryć wydane już pieniądze na produkcję środków ochrony osobistej. Wsparcie finansowe jest uruchamiane w ramach działania 1.18 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt Proto_Lab to zestaw wsparcia dla uczelni wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Źródło: http://www.wzp.pl

Czytany 97 razy

Artykuły powiązane