Łódzkie pomaga przedsiębiorcom

Ponad miliard złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa łódzkiego na walkę z gospodarczymi skutkami Covid-19. Na 12 spotkaniach w regionie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych zachęcali do sięgania po wsparcie. Dziś (10 lipca) w Piotrkowie Trybunalskim, przed ostatnim mityngiem, akcję podsumował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

8aef9d3ff1b633a

- Kończymy pewien etap informowania o środkach wsparcia dla przedsiębiorców, jakie płyną zarówno z tarcz rządowych jak i naszego wsparcia wojewódzkiego – mówił marszałek podczas konferencji prasowej. – Główna transza, to pomoc rządu, który natychmiast, z dużym zaangażowaniem i dużymi środkami wszedł we współpracę z przedsiębiorcami, która przynosi efekty. My w województwie łódzkim podjęliśmy działania na miarę naszych możliwości, ale również natychmiast. Zaczęliśmy od pożyczki płynnościowej – to było ok. 60 mln zł, potem mieliśmy dotacje na zmianę profilu działania firm i będziemy mieli jeszcze dotacje na kapitał obrotowy, z którymi za chwilę ruszymy – wyliczał marszałek.
Pieniądze z transzy rządowej, to głównie pieniądze przepływające przez Wojewódzki Urząd Pracy do jednostek powiatowych. - 983 miliony złotych jest na kontach Powiatowych Urzędów Pracy w województwie łódzkim jako pomoc dla przedsiębiorców  – poinformował w trakcie konferencji Kamil Jeziorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Wypłacona została pomoc dla 134 tysięcy podmiotów.  Dodatkowo w ramach traczy antykryzysowej Wojewódzki Urząd Pracy wypłacił 287 milionów złotych na 70 tysięcy miejsc pracy.
Dyrektor podkreślił, że rządowa tarcza 4.0 umożliwiła staranie się o dofinansowanie przedsiębiorcom, którzy mimo spadku obrotów, nie wysłali swoich pracowników na przestój ekonomiczny, ani nie obniżyli wymiaru czasu pracy.
Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Łukasz Stajuda wyliczał, że wsparcie udzielane bezpośrednio przez Zarząd Województwa Łódzkiego to blisko 200 milionów złotych.
– Zaproponowane rozwiązania dają, między innymi możliwość, utrzymania płynności finansowej firmy. Realizowane już programy dają możliwość przedsiębiorcom na uruchomienie nowej drogi biznesowej i na uodpornienie się na takie sytuacje jak pandemia koronawirusa – zaznaczył.
Marszałek Grzegorz Schreiber podkreślał, że Łódzkie jest jednym z tych województw, którego rynek pracy najmniej ucierpiał na pandemii. - Wzrost bezrobocia jest jednym z najmniejszych w skali kraju. To oznacza, że wsparcie jest dobrze adresowane, dociera do zainteresowanych, a informacja o nim płynie bardzo dobrze – podsumował.
Ponadto do mikroprzedsiębiorców z regionu trafia 983 mln zł za pośrednictwem Wojewódzkiego i Powiatowych Urzędów Pracy. Pieniądze są przeznaczone przede wszystkim na mikropożyczki, ale też na dofinansowanie kosztów działalności gospodarczej dla przedsiębiorców poszkodowanych prze COVID-19. W kolejnych tygodniach liczymy na kolejne miliony złotych. W puli jest 51 milionów pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło i foto: https://www.lodzkie.pl

Czytany 91 razy