Kujawsko-Pomorskie. Atrakcyjne targowiska w regionie

Sezonowe owoce i warzywa, jaja od kur chowanych w wiejskich zagrodach, miody z przydomowych pasiek, produkty prosto od lokalnych wytwórców - można je znaleźć na targowiskach w całym regionie.

1920
fot. Pixabay

Obiekty, które powstały dzięki zarządzanym przez marszałkowską administrację środkom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oferują sprzedawcom i kupującym dogodne warunki handlu. Są zadaszone, z dostępem do sanitariatów i bieżącej wody. Na Kujawach i Pomorzu funkcjonuje dwadzieścia sześć takich miejsc. 1 października odbyło się uroczyste otwarcie targowiska w Złotopolu (powiat lipnowski).
- Nowoczesne centra lokalnego handlu umożliwiają mieszkańcom regionu zakup świeżych i tańszych produktów, a lokalnym wytwórcom pomagają znaleźć nabywców. Sprzedawcy pracują w dobrych warunkach, a kupujący poruszają się po estetycznych przestrzeniach handlowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ze znanymi do tej pory targami i bazarami niewiele mają wspólnego – wyróżniają je udogodnienia dla sprzedawców i kupujących. Targowiska, które powstają, są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone są w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są oznaczane nazwą ,,Mój rynek”.
W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk (więcej).
Wkrótce nowoczesne targowisko powstanie także w Mogilnie.
Targowiska w liczbach
11 nowoczesnych targowisk powstałych w latach 2007-2013
9,4 mln złotych – wartość wsparcia na projekty w latach 2007-2013
15 targowisk powstałych w latach 2014-2020
10,5 mln złotych – wartość wsparcia na projekty w latach 2014-2020

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Czytany 93 razy