Pomorskie. Piwo z tradycją

Lager, Porter, Pilzner, Ale, Stout, mocno goryczkowe, z posmakiem owocowym, ciemne, jasne, warzone w browarach przemysłowych, rzemieślniczych, restauracyjnych albo w tak zwanych minibrowarach... Tworzone z pasją i poszanowaniem browarniczej tradycji, choć nie wolne od posmaku nowoczesności. Jak zaświadcza historia, Pomorskie zawsze należało do najbardziej „piwnych” regionów Polski. Dziś nie jest inaczej.

Pomorskie tradycje browarnicze pomorskie.travel

Już w średniowieczu mieszkańcy Pomorza uwielbiali ten wyjątkowy, bursztynowy trunek. Największym ośrodkiem browarnictwa w tej części Europy był Gdańsk. Nic dziwnego, że powstał tu Cech Browarników formalnie zrzeszający wszystkich, którzy produkowali napój. Jego członkiem był m.in. słynny astronom Jan Heweliusz, który pieniądze ze sprzedaży piwa inwestował w urządzenia służące do obserwacji nieba.
Na początku XVI wieku na samym Głównym Mieście w Gdańsku prężnie działało ponad 400 browarów. To właśnie między innymi do ładowania licznych beczek z piwem wybudowano żurawia, który dziś stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska.
Pomorskie piwo ze słodu jęczmiennego z wielkim zapałem warzono również w Tczewie, Malborku, Gniewie czy Chojnicach, a sława lokalnych browarów rozprzestrzeniała się po całej Europie. Gdańska wizytówka, czyli piwo jopejskie produkowane w "pleśniowych jaskiniach", eksportowano do różnych zakątków Starego Kontynentu.
Piwo pomorskie powstaje w regionie od lat. Do jego produkcji stosuje się tradycyjną, dekokcyjną metodę zacierania słodu, która pozwala uzyskać pełniejszy smak trunku. Już w 1930 roku piwo pomorskie nazywano najwykwintniejszym w kraju.
Dziś pomorską klasykę gatunku kultywuje Pomorski Browar Tradycyjny, który jako browar kontraktowy współpracuje z Browarem Gościszewo. Właściciele Pomorskiego Browaru Tradycyjnego za cel postawili sobie odtworzone znanych przed laty piw pomorskich. Jeden z rodzajów bursztynowego trunku warzony jest pod czujnym okiem Lucjana Iwanowicza, gdańskiego piwowara, który przez ponad 40 lat doglądał trunku w gdańskim browarze we Wrzeszczu, a fach zdobywał pod okiem najlepszych polskich i niemieckich piwowarów browaru gdańskiego. Jak mówi Lucjan Iwanowicz: - Warzyłem dla Was "Gdańskie", teraz warzę "StaroGdańskie".
Piwo pomorskie jest wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło i foto: https://pomorskie.travel

Czytany 48 razy