Na Lubelszczyźnie 223 wyroby wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych

Często się zdarza, że nasze najmilsze wspomnienia, szczególnie te z dzieciństwa, związane są z jedzeniem. Teraz, gdy większość z nas przebywa w domu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ma propozycję dla mieszkańców regionu: poszukajcie tradycyjnych przepisów swojej babci, prababci, może macie przepisy, które w Waszych rodzinach są przekazywane z pokolenia na pokolenie?

awatar e1588595118643 d

Urząd prosi o podzielenie się nimi. Może uda się je wpisać na Listę Produktów Tradycyjnych.
- Szukamy ciekawych produktów, starych, nieco zapomnianych przepisów z terenu naszego województwa, tego co każdemu z nas kojarzy się z beztroskimi latami dzieciństwa. – czytamy na stronie urzędu.
Na Listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz są elementem tożsamości społeczności lokalnej. - Pomóż nam promować smaki Lubelszczyzny, które bardzo często powodowały uśmiech na naszych twarzach i równie często zawiązywały nowe przyjaźnie. – zachęca urząd.
Wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych przyjmują i oceniają Departamenty właściwe ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędów Marszałkowskich.
Na lubelską Listę Produktów Tradycyjnych trafiły już 223 smakołyki! Stanowią one ponad 11% całego spisu, liczącego niespełna 2000 pozycji! Liczba ta daje drugie miejsce w chlubnym rankingu województw najlepiej dbających o swoje dziedzictwo kulinarne.

Źródło i foto: https://www.lubelskie.pl

Czytany 56 razy