Samorządy województw pomagają ofiarom żywiołu

Wielu mieszkańców  północno-zachodnich rejonów Polski ucierpiało nawałnicach, jakie przeszły tędy w sierpniu 2017 r. Dużą pomoc osobom prywatnym oraz całym społecznościom, dotkniętym przez żywioł zaoferowały i zorganizowały samorządy województw.

zwrp21092017d
(fot. źródło: https://www.umww.pl/sejmik-o-pomocy-po-nawalnicy)

W Wielkopolsce Sejmik Województwa 15 września br. podjął uchwałę w sprawie przyznania pomocy solidarnościowej pierwszej grupie samorządów powiatów i gmin poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy. Oznacza to, że 2 mln 330 tys. złotych trafi do 15 samorządów: Miasta i Gminy Września, Gminy Mieleszyn, Miasta Gniezno, Gminy Opatówek, Gminy Dominowo, Powiatu Wrzesińskiego, Gminy Malanów, Powiatu Rawickiego, Gminy Kiszkowo, Powiatu Gnieźnieńskiego, Gminy Chrzypsko Wielkie, Gminy Miejskiej Koło, Miasta i Gminy Jaraczewo, Gminy Wapno oraz Miasta i Gminy Nekla.
Starostowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mogą występować do Samorządu Województwa Wielkopolskiego o środki na usunięcie skutków nawałnic. Władze regionalne zaś - zgodnie z przepisami - mogą pomóc powiatom i gminom w usuwaniu skautów katastrof. Wsparciem zostaną objęte prace dot. budynków oświatowych, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz pomocy społecznej, a także komunalne budynki mieszkalne i infrastruktura drogowa oraz parkowa.
Decyzja o udzieleniu wsparcia dla kolejnych 17 samorządów, które oszacowały straty w drugiej kolejności - również o wartości około 2 milionów złotych - ma zapaść niebawem.
(źródło: https://www.umww.pl/sejmik-o-pomocy-po-nawalnicy)

W województwie Kujawsko-Pomorskiem najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, bydgoski, sępoleński, żniński i nakielski i to w nich zniszczenia były największe. Żywioł spowodował tutaj uszkodzenie blisko 2 tysięcy budynków mieszkalnych, ponad 850 budynków gospodarczych i wielu budynków publicznych, zrywał dachy i linie energetyczne, powalał drzewa, niszczył drogi, plony na polach i w magazynach, położył pokotem wielkie połacie lasów.
Samorząd województwa przekazał samorządom lokalnym w tych rejonach i jednostkom Straży Pożarnej 460 plandek do doraźnego pokrycia zawalonych lub zerwanych dachów oraz sprzęt do usuwania przewróconych drzew z posesji i dróg – przede wszystkim piły mechaniczne, a także agregaty prądotwórcze. Osoby i rodziny w najtrudniejszej sytuacji mogą liczyć na pomoc materialną od samorządu województwa w postaci zapomóg, środków na wyprawki szkolne i ferie zimowe dla dzieci dla dzieci oraz dotacji na odbudowę zniszczonych domów. Samorządowe władze województwa będą zabiegać o przeznaczenie środków naszego RPO na sfinansowanie programów ożywienia gospodarczego dla najbardziej poszkodowanych gmin i powiatów.

Podczas Konwentu Marszałków,
który odbył się 14 i 15 września br. w Uniejowie w województwie łódzkim przedstawiono zasady działania regionalnego funduszu solidarności Salutaris.
Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Salutaris powstało z inicjatywy marszałkowskiej administracji województwa kujawsko-pomorskiego, by na zasadzie solidaryzmu i wzajemnego wsparcia nieść pomoc w obliczu klęsk żywiołowych i innych katastrof. Jego członkami są samorządy terytorialne wszystkich rodzajów w całym regionie. Za jego pośrednictwem samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności na terenach dotkniętych skutkami nawałnic. Założona wartość wsparcia to 1,6 mln złotych, uruchomiono już jedną trzecią tej sumy.
Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie rodzinom, których zrujnowane przez żywioł domy nie nadają się do zamieszkania, dachu nad głową na czas potrzebny do ich odbudowy. Pierwsza z nich - w Pamiętowie w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim - otrzymała już w pełni wyposażony ponad czterdziestometrowy dom mobilny typu holenderskiego, z dwiema sypialniami, salonem z miejscami do spania, łazienką z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnią oraz gazowym centralnym ogrzewaniem. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. Łącznie do potrzebujących dotrze 20 takich domów, które sfinansowane zostaną z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski.
(źródło: http://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/31368-straty-po-nawalnicach-i-nasza-pomoc-na-konwencie-marszalkow)
 

(aw)