Komunikat po posiedzeniu Komisji ds. Żywności Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej

13 marca 2017 r., Warszawa

Tematem wiodącym posiedzenia były informacje o zagrożeniach, związanych z pojawieniem się w Polsce ognisk ptasiej grypy oraz kwestie dotyczące handlu mięsem ekologicznym.

- Dyskutowaliśmy, jak długo może potrwać w Polsce ptasia grypa, jak bardzo może się rozprzestrzeniać  i jakie szkody dla kraju może przynieść biorąc pod uwagę, że jesteśmy czołowym producentem drobiu w Europie  - powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego i przewodniczący komisji ds. żywności ZWRP.  - Marszałkowie nie mają żadnego wpływu na podejmowane działania zapobiegawcze i mogą być jedynie wsparciem w tej materii dla starostów, gdyby się okazało, że trzeba znaleźć dodatkowe miejsca grzebania bądź miejsca utylizacji martwego, zakażonego ptactwa. Uważam, że powiaty bardzo dobrze sobie z tą sprawą radzą. Jednak, gdyby była taka potrzeba, gotowi jesteśmy pomóc. I w większości jesteśmy na taką ewentualność przygotowani.

Podczas posiedzenia omawiano także organizację oraz stan przygotowań do tegorocznej edycji targów Smaki Regionów, które odbędą się we wrześniu w Poznaniu. Po raz pierwszy będą one tematyczne i w tym roku ekspozycją wiodącą będzie dziczyzna. Poszczególne województwa – poza charakterystycznymi dla siebie produktami podstawowymi mlecznymi, roślinnymi i mięsnymi – zaprezentują również swoje sposoby na przeróbkę mięsa z dzika.
- Chcemy w ten sposób pokazać, że dzik jest nie tylko problemem polskim, ale też polskim smakiem -  powiedział Wojciech Kozak.

/wej