Wielkopolska delegacja z wizytą w stanie Parana

Odpowiadając na zaproszenie gubernatora stanu Parana Carlosa Massy Ratinho Juniora, wielkopolska delegacja pod przewodnictwem wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego złożyła wizytę w stanie Parana, brazylijskim regionie partnerskim Wielkopolski. Umowa między regionami została podpisana 11 października 2010 r. Obecnie obie strony wyraziły wolę jej wydłużenia i zintensyfikowania kontaktów w sferze rolnictwa, edukacji i gospodarki w bieżącym roku, w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Brazylią. Wicemarszałek zaznaczył, że katalog dziedzin partnerstwa, które obejmuje porozumienie z 2010 r. jest bardzo szeroki.- Wierzę, że znajdziemy w nich obszary wspólnych działań. Jestem tutaj, aby znaleźć to, co nas łączy i przedyskutować wspólne projekty.

4343342p

Głównym celem wizyty wielkopolskiej delegacji w Brazylii były największe targi brazylijskiego agrobiznesu Show Rural Coopavel, podczas których wicemarszałek spotkał się z gubernatorem Carlosem Massą Ratinho Juniorem, wicegubernatorem Darci Pianą, sekretarzem stanu ds. rolnictwa oraz sekretarzem stanu ds. planowania i strukturyzacji projektów. - Doceniamy możliwość odwiedzenia targów, które są naprawdę imponujące, nie tylko ze względu na zajmowany obszar, ale także ze względu na liczbę odwiedzających i wystawców - powiedział Grabowski. Na powierzchni liczącej ponad 720 tys. m² zaprezentowane zostały najnowocześniejsze maszyny rolnicze, narzędzia, nasiona, pasze i nawozy. W 32. edycji targów uczestniczyło ponad 530 wystawców, a liczba odwiedzających przekroczyła 250 tys. osób.
Kolejnym punktem wizyty było zaproszenie ze strony dziekana (polskiego pochodzenia) Centrum Uniwersyteckiego FAG w Cascavel, Assisa Gurgacza do odsłonięcia tablicy upamiętniającej wizytę wielkopolskiej delegacji w Paranie. Dziekan Gurgacz podkreślił: -Jestem podekscytowany, że mogę uhonorować przedstawiciela z Polski, kraju, z którego pochodzę. - Oddajemy się do dyspozycji naszych partnerów, głównie w dziedzinie akademickiej, aby promować wymianę wiedzy między naszymi studentami a polskimi instytucjami i firmami .
Delegacja złożona z wiceprzewodniczącego sejmiku, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju wsi, dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz przedstawiciela Biura Współpracy Międzynarodowej ds. współpracy z Ameryką Łacińską spotkała się z burmistrzem miasta Cascavel, przedstawicielami miasta Kurytyba oraz osobami odpowiedzialnymi za agrobiznes w Paranie, w tym prezesem Federacji Przemysłowej Stanu Paraná oraz prezesem targów Dilvo Grollim. Delegacja odwiedziła m.in. farmę REFEN w Cascavel, największą hodowlę drobiu w Ameryce Łacińskiej, a także biogazownię termoelektryczną w gminie Entre Rio do Oeste.

Źródło: www.umww.pl
(ski)

Czytany 80 razy