Pierwsze efekty programu „in-vitro” na Mazowszu

Już 797 par zgłosiło chęć uczestnictwa w programie „in vitro”na Mazowszu. Od września 2019 r. przeprowadzono 141 pełnych procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Do końca stycznia br. odnotowano 45 ciąż.

Duże zainteresowanie

Realizacja programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczęła się we wrześniu 2019 r. Pomimo że program jest realizowany dopiero od kilku miesięcy, chęć uczestnictwa w nim zgłosiło już 797 par. W tym czasie, 357 par przystąpiło do procedury zapłodnienia pozaustrojowego i przeprowadzono 141 pełnych procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Ponadto 4 kobiety zgłosiły się do programu w celu przeprowadzenia procedury mrożenia komórek jajowych, w tym 3 uczestniczki mogły skorzystać z tej procedury w ramach programu.
– Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogłyby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, do których należy np. metoda in vitro, ale nie stać ich na sfinansowanie leczenia. To procedura, która przynosi bardzo dobre efekty, ale niestety jest kosztowna. Dlatego cieszę się, że samorząd województwa nie tylko wygospodarował pieniądze na program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, ale też – obserwując potrzeby – zdecydowaliśmy się zwiększyć fundusz na ten cel w bieżącym roku o prawie 0,5 mln zł. Warto także zaznaczyć, że to już drugi realizowany na Mazowszu program leczenia niepłodności. Z budżetu województwa wygospodarowane były także pieniądze na metodę naprotechnologii. Dzięki temu mieszkańcy mieli wybór, zależnie od potrzeb zdrowotnych, społecznych czy przekonań, przy czym zarówno w przypadku poprzedniego programu, jak i teraz chętnie korzystają z danych im możliwości – mówi marszałek Adam Struzik.
 – Należy podkreślić, że aż 94 proc. par uczestniczących obecnie w naszym programie to osoby spoza Warszawy. Jestem bardzo zadowolona, że realizujemy ten program w województwie mazowieckim. Dzięki temu, osoby borykające się z problemem niepłodności będą mogły spełnić swoje marzenia o byciu rodzicami – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.
Zapłodnienie pozaustrojowe jest najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia niepłodności. Dane raportowane ze wszystkich krajów Europy, w tym Polski, podają skuteczność 30–40 proc. na transfer, ale szansa każdej pary powinna być oceniana indywidualnie z powodu liczby czynników wpływających na sukces. Uważa się, że w najlepiej rokujących sytuacjach nie przekracza 50 proc., a w skrajnie niekorzystnych warunkach bywa mniejsza niż 10 proc.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)

Czytany 70 razy