Pamiętają o tragicznych deportacjach

Gala patriotyczna upamiętniająca 80. Rocznicę zsyłek Polaków na Syberię odbyła się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W uroczystościach wzięli udział członkowie organizacji kombatanckich, w tym Sybiracy z kół działających w województwie warmińsko-mazurskim, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, nauczyciele oraz młodzież szkolna.

423453

Podczas tegorocznych uroczystości odbyło się wręczenie odznak honorowych Związku Sybiraków oraz zapalono znicze przy symbolicznym krzyżu pamięci męczeństwa Zesłańców Sybiru. Zwieńczeniem spotkania był spektakl „Kierunek Sybir” w wykonaniu młodzieży Kętrzyńskiego Teatru Czarna-Biała Strefa Tańca.
Organizatorami gali był Związek Sybiraków Oddział w Olsztynie we współpracy z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Honorowy patronat nad uroczystościami objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
W latach 1940–41 cztery fale deportacji ludności polskiej z terenów zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 r. objęły według historyków około 1 miliona obywateli polskich. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku funkcjonariusze NKWD przeprowadzili pierwszą masową deportację Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Źródło: www.warmia.mazury.pl
(ski)

Czytany 65 razy