Małopolanie na sesji Komitetu Regionów w Brukseli

Wczoraj w Brukseli rozpoczęła się 138. sesja plenarna Komitetu Regionów. W pierwszym, inauguracyjnym posiedzeniu KR nowej kadencji biorą udział marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka. Podczas trzech dni obrad ustanowione zostaną nowe władze komitetu, a także członkowie KR zdecydują o kształcie komisji, grup roboczych i grup międzyregionalnych.

45545ka

- Tylko nasze wspólne działania mogą sprawić, że Europa będzie nie tylko rozwijała się pod względem gospodarczym, a przede wszystkim będzie dbała o swoich mieszkańców. To nasz obowiązek połączyć siły, stawiać czoła wyzwaniom i wspólnie odnosić sukcesy - podkreśla Witold Kozłowski.
- Dla nas to pierwsze posiedzenie nowej kadencji Komitetu Regionów. Bardzo się cieszę, że w gronie 350 przedstawicieli mamy swojego reprezentanta - jest nim marszałek Witold Kozłowski. Liczę, że dzięki temu głos Małopolski będzie jeszcze bardziej słyszalny na arenie europejskiej  - dodaje Łukasz Smółka.
Przypomnijmy, że pod koniec stycznia marszałek Witold Kozłowski, jako jeden z sześciu samorządowców w Polsce został wybrany członkiem stałym Europejskiego Komitetu Regionów (KR), a wicemarszałek Łukasz Smółka został mianowany członkiem-zastępcą.
Członkostwo marszałka województwa małopolskiego oznacza dla regionu bezpośredni wpływ na to, w jakim kierunku będą szły prace ustawodawcze. Zarówno Rada Europejska, jak i Komisja Europejska są zobowiązane zasięgać opinii Komitetu Regionów w sprawach, które dotyczą samorządu lokalnego lub regionalnego, takich jak polityka regionalna, środowisko, kształcenie i transport.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)

Czytany 76 razy