Radni upamiętnili 100-lecie powrotu Pomorza do RP i zaślubin Polski z Bałtykiem

Zachodniopomorscy radni wzięli udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Sesja odbyła się 9 lutego. Samorząd województwa zachodniopomorskiego reprezentowali: Maria Ilnicka-Mądry, przewodnicząca Sejmiku; Teresa Kalina, wiceprzewodnicząca Sejmiku; Anna Bańkowska, członkini zarządu oraz Wojciech Dorżynkiewicz, radny województwa.

43256

W okolicznościowym przemówieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał historię Polski i Pomorza, w której lata dobrego rozwoju przeplatały się z czasami wielkich tragedii. Zaznaczył, że: „rządzący w Warszawie nie rozumieli specyfiki naszego regionu wynikającego ze wspólnych doświadczeń kodu kulturowo-mentalnego”. Wspomniał też sierpień 1980 r., kiedy to oczy całego świata zwróciły się na Pomorze i Gdańsk. – Cięgi przyjmowane przez dziesięciolecia zamiast osłabić, wzmocniły pomorską tożsamość wokół uniwersalnych zasad moralnych, które na naszym gruncie, tu nad polskim morzem, przetrwały – dodał Struk. Pomorski marszałek stwierdził, że historia: „musi być przeszłością żywą w naszej zbiorowej pamięci, tutaj bowiem bije źródło naszej regionalnej i narodowej tożsamości oraz sensowności naszego trwania w zjednoczonej Europie. Pamięć o roku 1920 jest ważna dla teraźniejszości i w znacznym stopniu wyznacza naszą przyszłość”.
Marszałek województwa zaprosił samorząd województwa zachodniopomorskiego na obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, które odbyły się wczoraj.

Marek Mucha
Źródło: www.wzp.pl
(ski)

Czytany 66 razy