Setna rocznica zaślubin Polski z morzem

Inscenizacje historyczne z generałem Hallerem i jego żołnierzami, rocznicowe koncerty, wystawy i publikacje, rodzinny festyn, gra miejska oraz uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. To najważniejsze wydarzenia, które zostaną zorganizowane z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Główne uroczystości odbędą się  10 lutego w Pucku.

35334453e

– Uroczysty akt zaślubin Polski z morzem, który dokonał się 10 lutego 1920 r. w Pucku, przypieczętował powrót Pomorza w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Stąd dla mieszkańców naszego regionu to właśnie rok 2020 stanowi punkt kulminacyjny obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – przypomina marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Główne uroczystości

Oficjalne obchody rozpoczęły się w niedzielę, 9 lutego specjalną sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego upamiętniająca 100. rocznicę powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Zgodnie z programem dziś o godz. 10.15 została odsłonięta tablica upamiętniająca puckiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka. O godz. godz. 14.00 zaplanowano inscenizację historyczną w miejscu, w którym przed stu laty dokonały się zaślubiny Polski z morzem. Na zakończenie o godz. 17.15 odbędzie się spektakl na wodzie „Laserowe stulecie". W sobotę, 8 lutego, na Starym Rynku w Pucku odbył się „Pucki Bal Zaślubinowy" w stylu lat dwudziestych XX w.

Powitanie Hallera w Gdańsku

Na trasie do Pucka, 10 lutego przejechał specjalny pociąg wiozący generała Józefa Hallera i jego żołnierzy. Dzień wcześniej, 9 lutego na dworcu głównym w Gdańsku odbył się radosny festyn dla rodzin pod hasłem „Powitanie gen. Hallera". Marszałek Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyli generałowi Hallerowi symboliczne obrączki.

Muzyka inspirowana morzem

Wśród atrakcji przygotowywanych na tegoroczne obchody rocznicowe był specjalny koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Podczas koncertu nastąpiło prawykonanie utworu Leszka Możdżera, skomponowanego specjalnie na 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem.

Ponownie powieje „wiatr od morza"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski wspólnie wydali książkę „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)" autorstwa prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Krzysztofa Kordy. Ponadto, została wznowiona publikacja zbioru opowiadań Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza. W sto lat później". Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac dwudziestu wybitnych malarzy pomorskich. Kolekcja powstała dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz WiMBP.

Obchody w całym województwie

Do obchodów stulecia zaślubin Polski z morzem przygotowało się w całe województwo. W wielu miejscowościach odbyły się spotkania, wystawy i koncerty. W piątek, 7 lutego o godz. 18.00 Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub" pt. „A mòrze Pòlsce òd stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…". Dzień później, 8 lutego o godz. 19.00 w Gniewie zorganizowano Kociewski Bal Niepodległości. Natomiast jutro we Władysławowie zobaczyć będzie można rekonstrukcję historyczną wypłynięcia generała Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza.

Marcin Szumny
Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 68 razy