Apel marszałka: wybierajmy lokalnie

Z roku na rok coraz chętniej przekazujemy 1% swojego podatku przy rocznym rozliczeniu. To średnio 60 zł. W 2019 r. z tej możliwości w całej Polsce skorzystało 14,5 mln podatników. O wsparcie dla zachodniopomorskich organizacji pożytku publicznego – jak co roku – apeluje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

4557458m

– W akcji przekazywania 1% podatku liczy się każda złotówka, każdy grosz. Ważne jest, aby pieniądze z podatków trafiły do regionalnych organizacji, które na co dzień wspierają mieszkańców Pomorza Zachodniego, czyli nas wszystkich. Nawet jeśli nie korzystamy z ulg, warto zajrzeć do systemu Twój e-PIT, by uzupełnić rubrykę o przekazaniu 1% dla OPP. Wybierajmy lokalnie – mówi Geblewicz.
W  województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest ponad 300 organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku, a więc mających status organizacji pożytku publicznego (OPP).  W ubiegłym roku 483 tys. podatników z regionu przekazało organizacjom pożytku publicznego ponad 34 mln zł (rozliczenie za rok 2018).  To aż o 5 mln zł więcej niż w roku 2017.
Lista uprawnionych organizacji z regionu opublikowana jest na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (zakładka organizacje pozarządowe, www.wws.wzp.pl). 1% można również przekazać na tzw. subkonta prowadzone przez organizacje pożytku publicznego w celu zbierania środków na leczenie lub rehabilitację osób indywidualnych.
Jeśli nie wskażemy żadnej organizacji, 1% wróci do budżetu państwa. Warto też wiedzieć, że emeryci i renciści, dzięki PIT-OP mogą także w prosty i wygodny sposób pomagać organizacjom pożytku publicznego, przekazując 1%.  Dokument można przekazać osobiście, pocztą lub w usłudze e-PIT-OP (przygotowany zostanie w ramach usługi Twój e-PIT).
Apel marszałka będzie wspierany przez działania promocyjne przygotowane przez wybraną w otwartym konkursie ofert organizację pozarządową.

Emilia Wolf
Źródło: www.wzp.pl
(ski)

Czytany 82 razy