Zaślubiny Polski z morzem sto lat później

W niedzielę, 9 lutego na dworcu w Gdańsku Głównym Pomorzanie będą świętować 100-lecie powrotu Pomorza w granice Polski. Na peronie nr 5, przy specjalnym historycznym pociągu pojawi się gen. Józef Haller. Zaślubinowe obrączki z platyny wręczą mu, podobnie jak 100 lat temu, przedstawiciele lokalnych władz i Polonii. Druga część uroczystości odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego 2020 r. w Pucku.

45878ki3e

Tak, jak to było w 1920 roku

Generał Józef Haller wyjechał z Torunia we wtorek, 10 lutego 1920 roku pięć minut po północy, by około 9.00 w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. W pociągu jechali z nim m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy prezydent Polski) i dr Stefan Łaszewski, wojewoda pomorski, który przed wojną siedzibę miał w Toruniu. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Obrączki były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska.
Dziś, równo sto lat po tamtych wydarzeniach, dokładnie w tym samym miejscu o godz. 14.15 zaślubinowe obrączki gen. Hallerowi wręczą przedstawiciele lokalnych władz, następcy dr Józefa Wybickiego: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Udział w uroczystościach z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem zapowiedział także Józef Pławski, który przylatuje na Pomorze specjalnie z Kanady. To syn Eugeniusza Pławskiego, komandora Marynarki Wojennej i pierwszego dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych oraz ORP Piorun.
Generała Józefa Hallera będzie można spotkać w Gdańsku do godz. 16.00 i na festynie przy dworcu, oraz w historycznym pociągu, który następnego dnia zawiezie go do Pucka na uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem.

Aleksandra Chalińska
Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 82 razy