Samorząd województwa sfinansował rekonstrukcję mundurów

Rogatywka z szaroniebieskiego sukna, zapinana na guziki kapota, spodnie z lampasami, pałasz przymocowany do pasa – to elementy błękitnych strojów wzorowanych na mundurach Armii Polskiej generała Józefa Hallera, w których stuosobowa grupa rekonstrukcyjna wystąpiła podczas inscenizacji historycznych w Golubiu Dobrzyniu, Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu podczas obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. Mundury z epoki uszyto na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego, teraz będzie je można wypożyczać.

44544554

W inscenizacji w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne z całego regionu. Wzięły one również udział w inscenizacjach historycznych przedstawiających wkroczenie Błękitnej Armii do Torunia, Chełmna i Grudziądza. Uczestnicy wydarzeń byli świadkami przemarszu żołnierzy i pokazu musztry.
Mundury hallerczyków wykonała poznańska pracownia Hero-Collection, która projektuje i szyje mundury oraz kostiumy historyczne i teatralne. Błękitne mundury hallerczyków przygotowane dla grup rekonstrukcyjnych znalazły się w ofercie producenta i można je wypożyczać.
Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy zaplanowane zostały na cały rok. Składają się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze (wydajemy m. in. komiks i księgę stulecia), imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
fot. Szymon Zdziebło
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 88 razy