Samorząd Mazowsza kupuje dwór

Zrujnowany  zabytkowy zespół pałacowy w Bieżuniu na północnym Mazowszu odzyska dawną świetność. W przyszłości będzie tam tętnić życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko to dzięki samorządowi województwa mazowieckiego, który podjął decyzję o zakupie nieruchomości.

53444

Akt notarialny w tej sprawie podpiszą dziś marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, oraz pełnomocnicy właścicieli.
- To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo jej złego stanu technicznego, podjęliśmy decyzję o zakupie. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji pałac będzie miał szansę powrotu na kulturalną mapę Mazowsza  - podkreśla Struzik.
Historia dworku sięga XV wieku. Był on własnością Andrzeja Zamoyskiego. Potem przechodził z rąk do rąk. W latach 80. należał do przedsiębiorstwa państwowego "Stomil". Po 1989 roku wystawiono go na sprzedaż. Teren wokół jest zaniedbany i zachwaszczony, a budynki zdewastowane. Zespół pałacowy składa się z trzech obiektów: pałacu, oficyny I i oficyny II. Nie mają one nawet otworów okiennych czy drzwiowych, a dach wymaga generalnego remontu.
Pałac w Bieżuniu ma być wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po rewitalizacji powstanie tam Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej. Organizowane będą tam wystawy i konferencje, występy artystyczne, warsztaty, a przestrzeń wokół dostosowana zostanie do imprez plenerowych. Dodatkowo stworzone tam będzie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencjami, restauracją i kawiarnią.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 140 razy