Smog znów dusi Małopolskę

Rozpoczął się sezon grzewczy. Jego oznaki najłatwiej dostrzec wieczorami, gdy całe osiedla zaczyna spowijać gęsty, śmierdzący dym – dowód na to, że dla niektórych Małopolan ochłodzenie jest równoznaczne z przyzwoleniem na uruchomienie kopciuchów i palenie w piecach czym popadnie. Nadejście jesieni widoczne jest także w statystykach ekointerwencji: tylko w ubiegłym tygodniu mieszkańcy województwa zgłosili ponad 20 przypadków łamania przepisów środowiskowych. Komentując najnowsze dane, wicemarszałek Tomasz Urynowicz zapowiada serię spotkań w gminach krakowskiego „obwarzanka” – Małopolska Eko Tour.

68894sc44d

Ponad 380 zgłoszeń z terenu 80 gmin – tak można podsumować dotychczasowe statystyki ekointerwencji w Małopolsce.„Ktoś pali tworzywa sztuczne. Śmierdzi niemiłosiernie”, „Pół wsi zadymione, nie da się oddychać”, „Nagminne spalanie węgla lub koksu złej jakości. Możliwe, że spalane są także odpady w postaci opakowań i kartonów, przy wietrznej pogodzie czuć to na terenie całego osiedla” – to tylko kilka przykładów zgłoszeń nadesłanych w ostatnim tygodniu.
- Niestety, dla wielu osób troska o środowisko naturalne i walka ze smogiem to cudze zmartwienie. Palą śmieci, ogrzewają domy piecami węglowymi najgorszej jakości i pozostają głusi na wszelkie prośby i apele tych, którzy chcą oddychać czystym powietrzem. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy tak wytrwale interweniują i uświadamiają otoczenie, że cenę za takie bezrefleksyjne zachowanie płacimy wszyscy - podkreśla Urynowicz.

Małopolska Eko Tour
Zdaniem wicemarszałka odpowiedzią na powracający jak bumerang problem jesienno-zimowego smogu w Małopolsce powinno być przyspieszenie procesu wymiany starych pieców – tzw. kopciuchów. Aby walka o czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce została w pełni wygrana, konieczne jest bliskie współdziałanie samorządów. Dlatego w tym tygodniu startujemy z #MałopolskaEkoTour. Odwiedzę każdą gminę w tzw. obwarzanku i nie tylko. Udzielimy samorządom, jako Małopolska, wszelkiej pomocy jaka jest możliwa, aby proces wymiany pieców postępował szybciej. Już w najbliższą środę spotykam się z panią burmistrz w gminie Świątniki Górne - deklaruje Urynowicz.

Źródło: www.malopolskie.pl
(ski)