Samorząd regionu kontra złodzieje

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei.

8543479

Szpital Morski im. PCK w Gdyni wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie. Symboliczny czek został przekazany prezes Szpitali Pomorskich Jolancie Sobierańskiej-Grendzie, wiceprezesowi Dariuszowi Nałęczowi oraz kierownik Pracowni Endoskopii dr Hannie Korth-Piotrowskiej przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego w miniony piątek 11 października 2019 r.

Zuchwała kradzież na zamówienie

W nocy z 4 na 5 października z Pracowni Endoskopii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni został skradziony sprzęt o wartości ponad 740 tys. zł. Spowodowało to problemy dla pacjentów szpitala, głównie tych onkologicznych. Szpital musiał odwołać zaplanowane badania. Chodziło o 15 procedur dziennie. Niemożliwe było też wykonywanie endoskopowych zabiegów ratujących życie u pacjentów, u który wykonywane są w tzw. trybie pilnym. Ponadto, ucierpiały osoby, u których badania te były podstawą do wykonywania planowanych zabiegów. Została zagrożona realizacja programu przesiewowego w kierunku wykrycia raka jelita grubego.
Sprzęt medyczny ze szpitala może trafić na sprzedaż do Rosji, krajów azjatyckich lub afrykańskich. Jedna z hipotez zakłada, że sprawca prawdopodobnie działał na zlecenie i wiedział, po jakie przyrządy przyszedł.

Marszałek Struk: „dbamy o naszych pacjentów"  

W trosce o zdrowie i życie pacjentów, którzy korzystają z badań w Pracowni Endoskopii zarząd województwa pomorskiego przekazał ponad 740 tys. zł na zakup nowego sprzętu medycznego. Będą kupione m.in. gastroskopy i kolonoskopy. Dzięki temu pacjenci szpitala znowu będą mogli korzystać z badań. – To bardzo ważne, aby pacjenci, jak najszybciej znowu mogli być badani. Chodzi zwłaszcza o osoby ciężko chore, których zdrowie jest zagrożone – mówi Mieczysław Struk. – Dlatego też, odpowiadając na prośbę Szpitali Pomorskich, postanowiliśmy przekazać środki na zakup urządzeń, bez których Pracownia Endoskopii nie może funkcjonować. To wyraz troski władz samorządowych o zdrowie i życie naszych pacjentów. Nie mogliśmy postąpić inaczej – dodał Struk.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)