Powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się, odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.

32213412

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Budynek kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu.
- Wysyłamy jasny sygnał mieszkańcom Szczecina,  budujemy coś naprawdę wspaniałego. Pamiętam, jak wmurowywaliśmy kamień pod Filharmonię i Centrum Dialogu Szczecina. Dziś są wizytówkami nowoczesnego Szczecina. Wierzę, że kolejną z nich będzie Morskie Centrum Nauki, które zostawimy dla następnych pokoleń, aby mogły się rozkochiwać w nauce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
W MCN łącznie na ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Wystawę stałą wypełni ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród nich m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Goście zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych. W budynku znajdzie się planetarium, a na dachu taras, który będzie zupełnie nowym, wyjątkowym punktem widokowym na Wały Chrobrego i Odrę.
Zakończenie budowy oraz prac związanych z wyposażeniem planowane jest na 2021 rok.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)