Opolscy sportowcy z nagrodami

Sportowcy i trenerzy z Opolszczyzny otrzymali nagrody marszałka województwa opolskiego. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” odebrał Bolesław Kardela z KS „Budowlani” Opole.

323423ol

W tym roku rozpatrzono 76  wniosków o przyznanie sportowych nagród marszałka województwa opolskiego. Nagrody pieniężne w łącznej wysokości 104 850 złotych przyznano 33 zawodnikom, 10 trenerom i 2 osobom, wyróżniającym się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w województwie opolskim.
W trakcie uroczystej gali, która miała miejsce w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Zbigniew Kubalańca wręczyli również odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Bolesławowi Kardeli z KS „Budowlani” Opole, trenerowi ciężarowców  z 50-letnim stażem pracy. Trenował on zawodników LZS Głubczyce, „Odra” Opole, a obecnie jest w Klubie Sportowym „Budowlani” Opole. Zasłynął jako łowca talentów. Do dziś zajmuje się wyszukiwaniem sportowo uzdolnionej młodzieży w szkołach  Opola i Opolszczyzny.
Jedną z nagrodzonych przez marszałka jest Magdalena Zych, reprezentująca AZS KU Politechnika Opolska w short tracku, która mówi, że bez pieniędzy jest ciężko uprawiać sport w Polsce. Konrad Kozubowski z Opolskiego Klub Karate Kyokushin zauważa, że część dyscyplin cieszy się ogromną popularnością, zaś inne są nadal sportami niszowymi. Wśród nagrodzonych znalazła się Barbara Bieganowska, lekkoatletka  z LUKS MGOKSiR Korfantów.
 Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła cieszy się z tak licznego grona nagrodzonych. – Doceniamy tych, którzy przysparzają nam wiele radości. Cieszymy się kiedy wygrywają, zdobywają medale, a my nagrodami za to im dziękujemy. Jest to uzupełnienie stypendiów i konkursów dla klubów sportowych. Ci sportowcy sami zapracowali sobie na te nagrody. Obserwuję jednocześnie problemy środowisk sportowych w osiąganiu stabilnej sytuacji finansowej. Cały czas brakuje pomysłu, aby realizować programy ze wsparciem ministerialnym. Pozytywnym przykładem jest program „Lekkoatletyka dla każdego”, chciałbym aby podobnie rozwijało się kolarstwo. Dokładając 140 tysięcy rocznie do programu lekkoatletyki, możemy m.in. zatrudnić trenerów – mówi marszałek.

PW
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)