Nowa kadencja Parlamentu Dzieci i Młodzieży Lubelszczyzny

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przybyli przedstawiciele szkół z całego województwa. Celem tej wizyty była inauguracja prac Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego kadencji 2019-2023.

42345

Obrady poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy samorządem województwa lubelskiego a Lubelskim Kuratorium Oświaty, w sprawie współpracy przy realizacji zadań Parlamentu oraz Rzecznika Praw Uczniów Województwa Lubelskiego w latach 2019-2023.
– To budujące, że młodzi ludzie są gotowi poświęcić swój czas i angażować się w sprawy społeczne na rzecz rówieśników. Życzę Wam owocnych obrad i dziękuję za Waszą aktywność. Wierzę, że uda Wam się pomagać w rozwiązywaniu problemów młodych ludzi, bo zawsze warto czynić dobro – mówił do zgromadzonej młodzieży marszałek Jarosław Stawiarski.
Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty zachęcała młodych parlamentarzystów do aktywności:
– Liczę na waszą kreatywność i mam nadzieję, że będziemy mogli korzystać z Waszych pomysłów i realizować zgłaszane przez was inicjatywy.
Zawarte porozumienie pomoże w realizacji zadań Parlamentu m.in. poprzez wsparcie interesów dzieci i młodzieży wobec władz samorządowych oraz państwowych, nawiązywanie współpracy z organizacjami młodzieżowymi w kraju i za granicą.
Wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk – jeden z sygnatariuszy porozumienia wysłuchał krótkich prezentacji młodych parlamentarzystów, którzy przedstawili swoje pomysły i priorytety w działaniu w ramach nowej kadencji młodzieżowego parlamentu. - Nie bójcie się wyrażać swojego zdania i wytrwale dążcie do celu – zachęcał wicemarszałek.
Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego jest najdłużej działającą tego typu instytucją w Polsce. Funkcjonuje od 20 lat, od początku przy Lubelskim Kuratorze Oświaty. Kadencja parlamentu trwa 4 lata. Po zmianach w szkolnictwie członkami parlamentu mogą być uczniowie 7 i 8 klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z wyłączeniem ostatnich klas maturalnych. Parlament liczy 25 członków w tym marszałka i dwóch wicemarszałków. Marszałek musi być uczniem szkoły ponadpodstawowej. PDiMWL jest ciałem doradczym Lubelskiego Kuratora Oświaty w sprawach uczniowskich. Organizuje cyklicznie Forum Młodych – imprezę skierowaną do uczniów szkół województwa lubelskiego i prowadzoną przez samych parlamentarzystów przy współpracy z uczelniami. Koordynacją działań parlamentu zajmuje się Sebastian Płonka Rzecznik Praw Uczniów Województwa Lubelskiego.

Źródło: www.lubelskie.pl
(ski)