Jest umowa na budowę Podkarpackiego Centrum Nauki

Prawie 50 mln zł kosztować będzie budowa Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) w Jasionce k. Rzeszowa. Placówka ma edukować najmłodszych i popularyzować naukę. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2022 r. W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisana została umowa z wykonawcą obiektu, firmą Warbud.

2424452r

Jak powiedział w trakcie uroczystości marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, to bardzo ważna inwestycja, która będzie nie tylko miejscem edukacji, ale także promować będzie inteligentne specjalizacje regionu. - Ten projekt widzimy, jako miejsce promowania naszych inteligentnych specjalizacji, z głównym naciskiem na lotnictwo. To będzie też miejsce przygotowywania kadr dla naszej rozwijającej się gospodarki - podkreślił marszałek. Ortyl dodał, że już teraz ponad 80 szkół z regionu jest zainteresowanych współpracą z PCN.
Początek prac budowlanych przewidywany jest na lipiec 2020 roku.  Zakończenie robót zaplanowano na 31 stycznia 2022 roku. Ostateczny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie wyznaczono na koniec maja 2022 roku.
Zaplanowano pozyskanie ponad 200 interaktywnych eksponatów, w tym 15  stanowiących wystawę mobilną, która odwiedzać będzie miejscowości całego Podkarpacia z ekspozycjami i pokazami naukowymi. Częścią PCN będą także laboratoria i pracownie. Wyposażone będą m.in. w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia.
Inwestycja ma kosztować w sumie ok. 83 mln zł, z czego wkład własny samorządu województwa to ok. 15 proc. Reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 129 razy