XII Europejskie Forum Gospodarcze

W Łodzi zakończyło się XII Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2019. Jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce centralnej.

4232354z

Sale i korytarze hotelu Andel`s w Łodzi opanowali przedsiębiorcy, eksperci branżowi, politycy, samorządowcy i dziennikarze. W poniedziałek i wtorek (16 i 17 września) trwały tutaj dyskusje, sesje, wykłady, spotkania nieformalne. Podsumowaniem pierwszego dnia była gala „Biznes na PLUS” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i piosenkarki Moniki Kuszyńskiej.
Wśród poruszanych tematów były m.in.: rolnictwo, nowe technologie, logistyka. Pierwszego dnia w panelach Forum wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, który mówił m.in. o opłacalności produkcji żywności wysokiej jakości, wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild czy wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
Podczas jednego z pierwszych paneli „Partnerstwo publiczno-prywatne szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw” wiceminister Waldemar Buda i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisali porozumienie, za sprawą którego województwo łódzkie jako pierwsze w Polsce zaangażuje się w realizację tzw. projektów hubrydowych. Jest to taki sposób realizacji inwestycji, by mogły być one finansowane z pieniędzy publicznych, w tym środków unijnych oraz prywatnych. – Chodzi o to, by znieść wszelkie bariery, które to teraz ograniczają, bądź uniemożliwiają – powiedział na konferencji prasowej  Buda.
Gorąca i żywa dyskusja dotycząca technologii 5G. Po niej marszałek Grzegorz Schreiber i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak podpisali list intencyjny dotyczący wdrażania internetu najnowszej generacji w województwie łódzkim.
Wieczorem wszyscy goście Forum zaproszeni zostali na Galę, podczas której ma być rozstrzygnięto m.in. konkurs gospodarczy województwa łódzkiego „Biznes na Plus”.

jg
Źródło: www.lodzkie.pl
(ski)