W Olkuszu ruszą trzy wojewódzkie linie autobusowe

Województwo małopolskie ogłosiło przetarg na wybór operatorów dla trzech autobusowych linii komunikacyjnych. Termin składania ofert upływa dzisiaj. Linie będą współfinansowane ze środków zgromadzonych w funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem od 1 października zostaną uruchomione dodatkowe przewozy, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Olkusza i okolic. Autobusy mają jeździć na trasach: Olkusz- Krzeszowice (w ramach Autobusowej Linii Dowozowej), Olkusz - Sułoszowa - Kraków oraz Olkusz - Trzyciąż - Kraków.

- Utworzenie wojewódzkich linii komunikacyjnych ma umożliwić wszystkim mieszkańcom dostęp do przewozów autobusowych oraz zapobiec zjawisku tzw. wykluczenia komunikacyjnego i powstawania „białych plam” transportowych na mapie regionu -  mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Na te linie dostępne będą bilety jednorazowe i miesięczne, normalne oraz z obowiązującymi ulgami ustawowymi. Utworzeniu funduszu rozwoju przewozów autobusowych towarzyszyły duże nadzieje, ale im więcej konkretów wychodziło na światło dzienne, tym bardziej oczywiste stawało się, że sięgnięcie po zgromadzone w tym funduszu pieniądze wcale nie będzie takie łatwe.Napięty kalendarz (nabór wniosków został ogłoszony 2 sierpnia, czas na ich składanie mijał dziesięć dni później), niezbędne do spełnienia wymogi formalne (nowelizacja budżetu i ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia), mnogość wątpliwości związanych z interpretacją przepisów (chociażby kwestia, co jest, a co nie jest nową linią) oraz ryzyko możliwych komplikacji w razie formalnych uchybień - kazały przypuszczać, że samorządów chętnych do złożenia wniosku o dofinansowanie przewozów może nie być tak wiele, jak można by sądzić oceniając faktyczną kondycję transportu publicznego w Polsce powiatowej.
Z kwoty 300 mln złotych, jakie rząd przeznaczył na ten cel, zdecydowana większość pozostanie niewykorzystana.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)