Samorząd pomoże nauczycielom w studiach

Samorząd województwa śląskiego wesprze finansowo nauczycieli, którzy podejmą podyplomowe studia z wiedzy o regionie. "Tożsamość regionalna jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego swej historii i dziedzictwa" - podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski. Dotąd ze wsparcia skorzystało 52 nauczycieli z 16 gmin i powiatów woj. śląskiego.

3265434k

Podyplomowe studia z wiedzy o regionie powstały w efekcie porozumienia pomiędzy samorządem województwa a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Inauguracja odbyła się w lutym ubiegłego roku w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego. Inicjatorzy studiów podkreślali, że są one odpowiedzią na potrzebę zgłaszaną przez środowiska nauczycielskie oraz ludzi kultury w regionie. Chodzi o upowszechnianie edukacji regionalnej, pogłębianie wiedzy o Śląsku, jego tradycjach i obyczajach.
- Tożsamość regionalna jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego swej historii i dziedzictwa. Jak ważny to dla nas temat, pokazują choćby obchody jubileuszu Powstań Śląskich, które zainaugurowałem w tym roku, a które rozpisane są na lata kolejne - powiedział Chełstowski.
Opłata za studia wynosi 4 tys. zł - koszt ten może zostać podzielony pomiędzy samorząd , organ prowadzący szkołę, w której nauczyciel pracuje (najczęściej samorząd), oraz samego nauczyciela. Program studiów z wiedzy o regionie obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale też praktyczne i zajęcia terenowe. Nauczyciele pogłębiają wiedzę z historii i socjologii, geografii i przyrody, dziedzictwa kulturowego i sztuki oraz literatury i języka śląskiego.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)