Mazowieckie święto plonów

– Dożynki to najważniejsze święto na mazowieckiej wsi. W tym roku spotkaliśmy się w Ciechanowie, by wspólnie podziękować rolnikom za ich wytrwałość i ciężką pracę – mówił marszałek Adam Struzik do uczestników mazowieckiego święta plonów.

 34535456o

Święto plonów to kultura i bogata tradycja, głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców wsi i miast. Tegoroczne dożynki wojewódzkie były wyjątkową okazją do obejrzenia pięknych, ręcznie plecionych, wieńców, rozsmakowania się w regionalnej kuchni, obejrzenia przasnyskich pokazów lotniczych czy wystawy płodów rolnych, a także posłuchania muzyki – ludowej i popularnej.

Ceremoniał dożynkowy

Barwny korowód z wieńcami poprowadziła Miejska Orkiestra Dęta OSP Ciechanów i OSP Sochocin wraz z Ludowym Zespołem Artystycznym „Ciechanów”. W sumie na dożynkach w Ciechanowie zaprezentowały się aż 22 koła gospodyń wiejskich z powiatu ciechanowskiego.
Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi – w tym roku byli to Teresa Kosobudzka z Wiksina (gm. Grudusk) i Janusz Lazarski z Rydzewa (gm. Ciechanów).  Bochenek chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, przekazali na ręce marszałka Adama Struzika, prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego oraz starosty ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak, którzy podzielili się nim z uczestnikami święta plonów.

Ciekawy program artystyczny

Niespodzianki i konkursy pod hasłem „PRO(W)ste historie – 15 lat województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej” można było znaleźć w namiotach samorządu województwa mazowieckiego. Nie zabrakło degustacji produktów regionalnych. Na stoiskach regionalnych producentów, w tym laureatów wojewódzkich konkursów i członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, czekały miody, pieczywo, oleje, ale też tradycyjne konfitury i syropy, owoce, warzywne salsy i ketchupy.
Na najmłodszych uczestników dożynek czekało wiele atrakcji. Były dmuchańce, słodkie smakołyki, a także przygotowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie gry plenerowe – „Mazopolis”, „Pociąg do Europy”, bańki mydlane, puzzle oraz gra przypominająca formułą 1 z 10 – „Z Mazowsza do Europy”.
Pobyt na błoniach zamku w Ciechanowie umilały występy zespołów folklorystycznych – m.in. Zespołu Ludowego „Jabłoniacy” z Jabłonny Lackiej. Do późnego wieczora uczestnicy święta plonów bawili się przy muzyce Varius Manx i Anny Dąbrowskiej.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)