Bezinteresownie upiększają swoje miejscowości

Gąsiorowice z gminy Jemielnica najpiękniejszą wsią opolską, a najlepszy projekt odnowy wsi zrealizowali mieszkańcy Wawelna. Mieszkający tam ludzie wiedzą, jak wziąć sprawy we własne ręce i realizować swoje marzenia. Ludzie w nich mieszkający są pełni pasji i chcą poświęcać swój wolny czas na rzecz innych. Mowa o miejscowościach, które biorą udział w corocznym konkursie „Piękna Wieś Opolska”.

34551ol

Z zapartym tchem opowiadają o tym, co do tej pory u siebie zrealizowali i nie ukrywają, że pomysłów mają na wiele lat. – Ta praca rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu. My  kontynuujemy to co rozpoczęli inni – mówi Mateusz Stróżyk z Gąsiorowic, najpiękniejszej wsi Opolszczyzny w 2019 roku.

Stawiają na sport i edukację

W konkursie wyróżniającym najpiękniejsze wsie, drugie miejsce zajęła Nowa Wieś Głubczycka. Zdobyła uznanie komisji za umiejętność zdobywania dofinansowań, a to wpłynęło na rozwój miejscowości. Niewątpliwym atutem Nowej Wsi Głubczyckiej jest położenie geograficzne. Malowniczo rozciągająca się wieś, otoczona lasami i polami stanowi idealne miejsce do zamieszkania.

Docenieni za aktywność

W tym roku wyjątkowo przyznano dwa trzecie miejsca – dla Skarbiszowic w gminie Tułowice oraz Niezdrowic w gminie Ujazd.  Skarbiszowice mogą poszczycić się m.in. izbą regionalną i Krzyżem Przesiedleńców oraz odnowioną stodołą folwarczną. Niezdrowice natomiast za swój atut uważają niezliczoną liczbę wydarzeń integrujących społeczność. Dodajmy, że w konkursie „Piękna Wieś Opolska 2019” przyznano wyróżnienia, a te uroczyście wręczono podczas dożynek wojewódzkich mieszkańcom Przewozu w gminie Cisek, Malni w gminie Gogolin, Ciepielowic w gminie Dąbrowa i Przełęku w gminie Nysa.

Mają pomysły i je realizują

Konkurs „Piękna Wieś Opolska 2019”, to również docenienie „Najlepszego projektu odnowy wsi”. W tym roku zgłoszono 7 pomysłów. Pierwszą nagrodę zdobyli mieszkańcy Wawelna za pomysł utworzenia wiejskiego sadu i ogrodu.
Piszą książki i znają swoją historię
Trzecie miejsce przyznano mieszkańcom Biedrzychowic za przygotowanie i opracowanie dwóch książek „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie ziemi prudnickiej i głubczyckiej” oraz „W śląskim domu i zagrodzie”. W wydanych publikacjach wykorzystano przede wszystkim zasoby Muzeum Wiejskiego „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach.

pw
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)