Precz z fake newsami

Prawie 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji. Jak reagować na kłamstwo, obnażać manipulacje, zwalczać mowę nienawiści i dezinformację? Swoimi doświadczeniami podzieli się goszczący na Pomorzu Zachodnim członkowie komisji CIVEX Europejskiego Komitetu Regionów i Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

75676

– Krzywdzące,  propagandowe słowa mają ogromny wpływ na nasze emocje, codzienne życie, otoczenie. Z tym musimy walczyć. Nie możemy ich ignorować czy przechodzić obok nich obojętnie – mówił podczas spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. -  W 2015 roku zająłem się tematem fake newsów. Wtedy, widziałem, jak w ciągu dwóch  miesięcy, z najpopularniejszego polityka prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczyniono osobę, z której się śmiano, którą wyszydzano. To było inspirowane z zewnątrz. Później zobaczyliśmy jak social media mogą być wykorzystywane, by manipulować rzeczywistością i społeczeństwem – dodał marszałek .
Jak rozpoznawać propagandę, czym charakteryzuje się dezinformacja, co może wskazywać na fałszerstwa w informacji. To niezbędna wiedza, by móc rozpoznać co jest prawdą, a co nią nie jest. Był to również wstęp do warsztatów zorganizowanych dla 50 reprezentantów Młodzieżowej Rady Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas spotkania przybliżono inicjatywę „Wojowników Klawiatury”, którą wspiera Komisja Europejska, a w ramach której to sami użytkownicy internetu dobrowolnie i oddolnie dementują nieprawdziwe informacje oraz mity unijne. Kolejną inicjatywą w walce z fake newsami i antyunijną propagandą jest akcja Social Media Intelligence Unit rozpoczęta przez niezależny politycznie proeuropejski sojusz Alliance4Europe.
– Dezinformacja to proces, który składa się z wielu tematów, trwa długo. Oczywiście większa intensywność następuje przed wyborami, wtedy mieliśmy większą ilość ataków, ale to nie było nic nowego. Głównym celem jest osłabienie Zachodu, instytucji. Docelowo chodzi o niegłosowanie, zrobienie zamętu - wyliczała Martyna Bildziukiewicz z East StratCom.
Swój punkt widzenia przedstawił także Arnoldas Abramovićius - członek rady miejskiej dystryktu Zarasai na Litwie.  Sytuacja zmieniła się po kryzysie w Gruzji, po aneksji Krymu. – Pracuję i żyję w miejscu, gdzie mamy sporą mniejszość rosyjskojęzyczna na Litwie. Dla mnie codziennością jest narracja, że to Rosja jest szansą dla świata, a ten przekaz wspierają partie nacjonalistyczne. Staramy się, by z trollami internetowymi walczyły dobre elfy, mamy takie grupy na Facebooku. Oczywiście jesteśmy namierzeni przez rosyjski wywiad. Rozpoznajemy kłamstwa. Raportujmy, udaje nam się zamykać te konta – argumentował Arnoldas Abramovićius.
Marszałek Geblewicz to autor opinii przyjętej w tym roku przez Europejski Komitet Regionów, w której apelował o wsparcie środkami unijnymi m.in. edukacji obywateli, organizacji pozarządowych i mediów lokalnych. W jego ocenie, bez takich działań Europa nie poradzi sobie w walce z dezinformacją. Spotkanie w Świnoujściu było okazją do zobaczenia jak młodzież z Pomorza Zachodniego występuje przeciwko fake newsom i mowie nienawiści w mediach społecznościowych.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)