O motoryzacji podczas Forum Ekonomicznego

Tematem nr 1 w Podkarpackiej Strefie Spotkań była m.in. motoryzacja. Województwo było gospodarzem dyskusji nt. „Przemysł 4.0 w branży motoryzacyjnej. Optymalizacja produkcji”.  Marszałek Władysław Ortyl wziął także udział w konferencji „Europa Karpat”. To najważniejsze akcenty drugiego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

926l049

Uczestnicy zastanawiali się, jak wygląda „Przemysł 4.0” z punktu widzenia polskich firm z branży motoryzacyjnej.
-  Motoryzacja jest naszą inteligentną specjalizacją. To oznacza, że preferujemy firmy, które wprowadzają innowacje w tej dziedzinie, tworzą centra badawcze. Motoryzacja na Podkarpaciu już od dłuższego czasu jest na poziomie 4.0 – mówił podczas dyskusji Władysław Ortyl.
Paneliści podawali konkretne przykłady nowoczesnych technologii. Szczególnie interesująca była prezentacja Leszka Waliszewskiego. Marszałek Ortyl podkreślał także skuteczne, wspólne,  klastrowe inicjatywy firm z branży motoryzacyjnej z Podkarpacia.
Od lat istotną częścią krynickiego forum jest konferencja Europa Karpat. To seria debat z udziałem przedstawicieli władz państwowych a także samorządów ze wszystkich krajów zaangażowanych w szeroko pojętą tematykę karpacką. Województwo podkarpackie mocno wspiera starania o wdrożenie strategii karpackiej, analogicznej do funkcjonującej już z bardzo dobrym skutkiem strategii alpejskiej. Władysław Ortyl wielokrotnie poruszał tę kwestię na forum europejskim podczas Komitetu Regionów. Marszałek województwa podkarpackiego jest przewodniczącym Międzyregionalnej Grupy ds. Karpat przy Komitecie Regionów. Podczas krynickiego forum uczestniczył w panelu nt. „Gospodarka przyszłości z perspektywy państw Europy Środkowej i Wschodniej”.
- Hasło „Europa bliżej ludzi” musi mieć pokrycie w czynach. Tym może być właśnie strategia karpacka. Na forum parlamentu te działania rozpoczął marszałek Marek Kuchciński, włączył się aktywnie rząd. Staramy się także działać z poziomu Europejskiego Komitetu Regionów, chcemy te argumenty pokazać przez komisje COTER. Aby przygotować się do strategii trzeba myśleć projektowo. Na początek muszą to być projekty duże jakim z pewnością jest S19, a potem skoordynować je z małymi i średnimi – tłumaczył marszałek. Przypomniał, że w przyszłym roku Polska przejmie przewodnictwo w Konwencji Karpackiej, a jedno z kluczowych spotkań odbędzie się w Rzeszowie.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie
Fot Michał Mielniczuk Biuro prasowe UMWP
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)