Forum Ekonomiczne w Krynicy

Europa jutra. Silna czyli jaka? – to główne przesłanie, które przez trzy wrześniowe dni będzie przyświecać uczestnikom XXIX Forum Ekonomicznego w krynickim kurorcie. Od wczoraj spotykają się głowy państw i szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści, samorządowcy, prezesi firm, eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele świata kultury i mediów. Województwo małopolskie jest partnerem głównym wydarzenia.

456436o5l

Kongres w Krynicy-Zdroju konsekwentnie od 29 lat gromadzi najważniejszych przedstawicieli polityki i biznesu w Europie. Miejsce na to coroczne wydarzenie, jest wybrane nieprzypadkowo – to „polskie Davos”, a także perła polskich uzdrowisk – czyli punkt na mapie regionu, słynący między innymi z urokliwych krajobrazów i stanowiący jedną z najpiękniejszych wizytówek naszego kraju.
Jednak zachwyt nad małopolską przyrodą pozostanie przez te dni zdecydowanie na drugim planie. W pierwszej kolejności zaproszeni goście będą poszukiwać odpowiedzi na kluczowe pytania o przyszłość Europy, wyzwania jakie stoją przed naszym regionem, a także dyskutować będą o tym, jak ma wyglądać silna Europa. Stąd też motto tegorocznego forum: „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”, które odbędzie się w dniach 3-5 września.
Podczas Forum nie zabraknie wydarzeń przygotowanych przez Województwo Małopolskie. Wczoraj w pawilonie Małopolska, zlokalizowanym na krynickim deptaku, samorządowcy i specjaliści rozmawiali m.in.: na temat ochrony środowiska, poprawy jakości powietrza, a przede wszystkim o Małopolskich EkoRewolucjach, czyli nowym programie województwa. W spotkaniu uczestniczył  wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Później odbył się panel dyskusyjny „Między tradycją a innowacją. Samorząd jutra”. Podczas spotkania goście dyskutowali na temat wyzwań jakie stoją przed współczesnymi samorządami. W dyskusji wzięli udział marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.Dziś w pawilonie Małopolska odbył się na panel dyskusyjny „Komunikacja i transport – wyzwania regionalne i krajowe”, w którym uczestniczył wicemarszałek Łukasz Smółka. W Małopolskiej Strefie Spotkań zorganizowano kolejny panel poświęcony innowacjom społecznym. W dyskusji „Innowacje społeczne jutra – jak zapewnić sobie przyszłość?” wzięła udział Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W ramach wydarzenia nie zabraknie też rozmów na temat zjawisk makroekonomicznych, inwestycji czy polityki regionalnej. Panele będą poświęcone także kwestiom społecznym oraz, co istotne, roli państwa i samorządu w reformowaniu najważniejszych obszarów jego funkcjonowania. Podczas wydarzenia ponad trzydziestoosobowa kapituła przyzna tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. W przeszłości laureatami tej nagrody byli m.in. Jan Paweł II, Vaclav Havel, Jarosław Kaczyński, Viktor Orban czy Beata Szydło.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)