Rembrandt w Opolu

Na co dzień przechowywane w sejfach Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Do połowy października udostępnione szerszej publiczności. W Opolu można podziwiać 37 rycin Rembrandta.

6455pol

Tego formatu wystawy jeszcze w Opolu nie było. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z dziełami Rembrandta nie tylko dla Opolan, ale wszystkich interesujących się sztuką. Dzieła, które są właśnie prezentowane w Muzeum Śląska Opolskiego, nie mają swojej stałej ekspozycji. Ostatni raz dostępne dla miłośników sztuki były w 2006 roku.
– Mamy tutaj do czynienie z niezwykle delikatnym papierem na którym przygotowana jest ta grafika. Musi być ona chroniona przed wieloma czynnikami. Dzieła są bardzo cenne, dlatego przechowywane są w szczególnych warunkach – mówi Monika Ożóg, dyrektor MŚO. Zachęca ona do dłuższego zatrzymania się przy pracach. Dzięki temu możliwe będzie po dłuższej chwili dojrzenie elementów, które mogą umknąć jedynie przy pobieżnym zapoznaniu się z pracą.
– Prace zostały tak zawieszone, aby można było z bardzo bliska zapoznać się z każdą kreską, przeanalizować każdy szczegół. Uświadomić sobie jak w XVII wieku pracowano i w jaki sposób tworzono takie dzieła. Tutaj mamy do czynienie z odbitką czyli akwafortą. Przygotowanie takich prac, to żmudny i długotrwały proces. Te grafiki są bardzo różne, bo i tak ta wystawa została przemyślana – tłumaczy Monika Ożóg.
Prace prezentowane są w trzech pomieszczeniach wystaw czasowych. W pierwszej sali odwiedzający zapozna się z portretami i autoportretami. Możemy zobaczyć grafiki z młodości i schyłku życia artysty. W drugim pomieszczeniu zobaczymy sceny biblijne. Trzecia sala zatytułowana „Życie”, pozwala na zapoznanie się ze scenami opowiadającymi o ówczesnym życiu mieszkańców Holandii. Wśród prac są również sceny mitologiczne oraz akty.
Każdy zainteresowany będzie miał okazję zabrać Rembrandta do domu, a to dzięki pamiątkom przygotowanym przez muzealników. Jest to m.in. kubek, torba, czy tzw. magnesy. Przygotowano również warsztaty dla dzieci. Dodajmy, że wystawę można odwiedzać do 15 października.

PW
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)