Sukces wizyty w Rumunii

Spotkanie z Polonią, rozmowy o Via Carpatia i Strategii Karpackiej oraz udział w dożynkach polonijnych były głównymi punkami wizyty delegacji Podkarpackiej, która na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem odwiedziła

5534ar

Po krótkiej wizycie w bazylice w Suczawie delegacja udała się na dożynki polonijne w Nowym Sołońcu. Podczas swojego wystąpienia Władysław Ortyl podziękował  za ogromne zaangażowanie i energię, którą Polacy w Rumunii wkładają w pielęgnowanie polskich tradycji, kultury i znakomitej kuchni.
- Jako Polonia możecie być z siebie dumni. Tworzycie tutaj wspaniałą wspólnotę, która z taką pieczołowitością dba o polskość i wszystko to z nią jest utożsamiane. Dzisiejsze dożynki jak co roku stają się znakomitą okazją do tego, aby wspólnie się spotkać i świętować. Bardzo się cieszę, że Podkarpacie może być dzisiaj z Wami.” – podkreślił Ortyl.
Niezwykle istotnym elementem pobytu w Nowym Sołońcu było spotkanie z  Gheorghem Fluturem pełniącym funkcję przewodniczącego Rady Województwa Suczawa. W czasie rozmowy Władysław Ortyl podkreślał konieczność wspólnego zabiegania o utworzenie strategii karpackiej, która może być szansą na rozwój terenów górskich w całym paśmie Karpat w tym m.in. województwa Suczawa i województwa podkarpackiego.
- Musimy pamiętać  podkreślać przy każdej okazji, że utworzenie strategii karpackiej nie spowoduje zmniejszenia środków, które w ramach strategii dunajskiej otrzymuje Rumunia. Wprost przeciwnie nowa strategia to szansa na nowe fundusze – przekonywał podczas  marszałek.
Przewodniczący Fluter zadeklarował swoje poparcie dla inicjatywy  powołania nowej strategii i wyraził gotować wspierania tej inicjatywy w rumuńskim rządzie. Wskazywał również na konieczność wytyczania nowych obszarów współpracy jak chociażby w zakresie turystyki.  
Finałem wizyty w Suczawie było spotkanie w Domu Polskim, gdzie marszałek  Ortyl wraz z radnymi Jackiem Kotulą i Krzysztofem Feretem złożyli wpis do księgi pamiątkowej.

Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)