Cesarz Francuzów pojawi się w Będominie!

W sobotę, 24 sierpnia 2019 r. Napoleon przyjedzie do Będomina, by dokonać inspekcji wojsk. Z cesarzem Francuzów do Muzeum Hymnu Narodowego przybędzie całe dowództwo wraz z namiotem sztabowym. To świetna okazja, by poznać Napoleona, przyjrzeć się z bliska armii oraz poznać realia wojny początku XIX wieku.

435621

Rekonstrukcja Batalii Napoleońskiej w Będominie to także jarmark rzemiosła, rękodzieła oraz wiele atrakcji dla najmłodszych miłośników historii. Towarzyszyć jej będzie wystawa grafik napoleońskich.

Batalia Napoleońska…

Przez cały dzień będzie można podglądać losy mieszkańców dworu i stacjonujących wojsk podczas różnorodnych scenek teatralnych. Program Batalii Napoleońskiej wzbogacą pokazy historyczne: musztry, mody i tańców dawnych, medycyny wojskowej, a także kuchni żołnierskiej. Dla spragnionych wiedzy przygotowano wykłady popularno-naukowe poświęcone pojedynkom w czasach napoleońskich oraz kobietom w życiu Napoleona i Józefa Wybickiego.
– Już po raz 15. zapraszamy na Batalię Napoleońską – mówi Przemysław Rey, kierownik oddziału Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, organizator rekonstrukcji. – W tym roku tematem przewodnim jest 250. rocznica urodzin Napoleona Bonaparte, która przypadła 15 sierpnia. Napoleon był doskonałym wodzem, francuskim cesarzem, który sławiony jest nawet w polskim hymnie narodowym – zaznacza Rey.
W programie batalii nie zabraknie też koncertu Orkiestry Czasów Zarazy oraz jarmarku z rzemiosłem i rękodziełem. W Będominie będzie też okazja, by zwiedzić wystawę „Vive l'Empereur!". To grafiki napoleońskie z kolekcji dr Andrzeja Nieuważnego, naukowca i kolekcjonera specjalizującego się w epoce napoleońskiej.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)