1100 „kopciuchów” odejdzie w zapomnienie

Mieszkańcy jedenastu gmin już wkrótce pozbędą się wielu przestarzałych i trujących pieców węglowych. Całkowita wartość ich projektów to blisko 20 mln złotych. Warto dodać, że to nie koniec działań samorządu województwa, mających na celu poprawę jakości powietrza opolskich miejscowości.

867423ol

Pierwsze umowy na realizacje swoich gminnych programów podpisały gminy Strzelce Opolskie i Olesno. To umożliwienie dokonania wymiany indywidualnych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz we wspólnotach mieszkaniowych na ciepło bardziej ekologiczne, tj. kotły gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Jest także możliwość przyłączenia się do sieci ciepłowniczych i gazowych. Kolejne 4,5 mln z UE na ten cel będzie do rozdysponowania w naborze listopadowym.

Przykład dla innych

Gmina Strzelce Opolskie od kilku lat z powodzeniem realizuje już program lokalny wymiany kotłów, tzw. kopciuchów. – Wspieramy każdego, kto wymienia stary piec na nowoczesny kwotą 2,5 tys. zł. (rocznie ponad 100 tys. złotych) i będziemy to kontynuować. Jest również propozycja rządowa „Czyste powietrze”. Cieszę się, że po wielu latach możemy powiedzieć, że zrobiliśmy dużo, aby poprawić jakość powietrza – mówi burmistrz Tadeusz Goc. Do 1 kwietnia 2021 roku w gminie zostanie wymienionych 76 źródeł ciepła.

Ważny jest efekt energetyczny

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki przyznaje, że zmieniła się skala możliwości. –  Do tej pory gmina przeznaczała na ten cel około 100 tys. zł. Indywidualna dopłata wynosi 2 tys. zł. Przy naszym budżecie zaangażowanie środków gminnych 1,3 mln zł to ogromna suma. Przewidujemy 126 beneficjentów – różnych osób i sytuacji. Największym zainteresowaniem cieszy się możliwość podłączenia do sieci gazowej. Deklaruje to ponad 60 zainteresowanych – dodaje Sylwester Lewicki.

Będą kolejne działania

Marszałek Andrzej Buła pogratulował pierwszym samorządom, które przystąpiły to naboru. – To oni będą operatorami tego przedsięwzięcia, ponieważ są najbliżej swoich mieszkańców i ich potrzeb. Docelowo chcielibyśmy osiągnąć wskaźnik 3 500 wymiany kotłów. Taki założyliśmy w obecnym RPO. Koleje umowy już wkrótce, kiedy to samorządy na wrześniowych sesjach będą przyjmowały plany budżetowe. Średnie dofinansowanie unijne wśród 11 samorządów to 6 tys. złotych. Liczymy na zdrową rywalizację wśród mieszkańców – mówił. - Nie powinniśmy już pozwolić żadnej nowej inwestycji na instalowanie nieekologicznych pieców.

 KK
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)

Czytany 137 razy