Żniwa zakończone – czas na dożynki

Sezon dożynkowy rozpoczął się na dobre. Powiat bełchatowski świętował m.in. w gminie Kluki i w Szczercowie. Dożynki gminne w obu miejscach miały bardzo uroczystą oprawę, a uczestniczyli w nich wicemarszałkowie Grzegorz Wojciechowski i Zbigniew Ziemba.

434356z

Parzno to niewielka, ale malowniczo położona miejscowość w gminie Kluki. To tam na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowane zostały tegoroczne dożynki gminne z  pokazem wieńców i dzieleniem chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Dzielenia było więcej, bo gospodynie reprezentujące sołectwa z gminy wypiekły znakomite ciasta, którymi częstowały gości. Chętnie polewały też pyszną zalewajkę, podawały zestaw pierogów czy placki ziemniaczane. Gratulacje i życzenia rolnikom składał tutaj wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Jeszcze bardziej uroczyście było w Szczercowie, ale i gmina jest to zdecydowanie większa. Przepiękne i pełne inwencji wieńce, wiele atrakcji dla gości, w tym na zakończenie koncert Andrzeja „Piaska” Pasiecznego. Było to godne podsumowanie tegorocznych żniw. Zarząd województwa łódzkiego reprezentowali obaj wicemarszałkowie: Grzegorz Wojciechowski i Zbigniew Ziemba.
Również w Tumie świętowali rolnicy podczas dożynek parafialnych. Razem z nimi za tegoroczne zbiory dziękował członek zarządu województwa Andrzej Górczyński. Wydarzenie było połączone z Festiwalem Kultury Chleba.
Imprezy te stanowiły znakomity wstęp do dożynek wojewódzkich, które odbędą się w Walewicach. Dożynki rozpocznie msza polowa celebrowana przez biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę, ordynariusza diecezji łowickiej, po której nastąpi ceremoniał obrzędowy. Odbędzie się konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejszą potrawę lokalną „Smak tradycji”, przegląd kapel oraz pokaz kolekcji sukien ślubnych zwieńczony prezentacją tradycyjnego, ślubnego stroju łowickiego. Wręczona zostanie Odznaka Sołtysa sołtysom z powiatów: kutnowskiego, zgierskiego, łowickiego, łęczyckiego i poddębickiego. Na scenie zagrają i zaśpiewają: kwartet Obsession, zespół Cosmo, Mario Bischin oraz artyści sceny łódzkiej przy akompaniamencie Zespołu Bogna Band. Będą też atrakcje dla najmłodszych.

jg
Źródło: www.lodzkie.pl
(ski)

Czytany 131 razy