Plenerowe słuchowisko multimedialne „Za Wolny Śląsk”

W obchody rocznicy 100-lecia Powstań Śląskich włączył się Teatr Śląski oraz Park Śląski, przygotowując  plenerowe słuchowisko multimedialne oraz terenową grę powstańczą.

343567e

W nietypowej przestrzeni teatralnej – w naturalnej scenerii Parku Śląskiego, ze specjalną oprawą świetlną na terenie Śląskiej Galerii Rzeźby artyści teatru Śląskiego zaprezentowali spektakl ,,Za Wolny Śląsk”.  Widowisko w reżyserii Roberta Talarczyka zainspirowane zostało fabularyzowanym filmem dokumentalnym „Franek”, którego projekcja stanowi jedną z atrakcji ekspozycji stałej Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. O widzów zadbała przewodniczka – w tej roli wystąpiła Barbara Lubos.
Wcześniej, na terenie Parku Śląskiego odbyła się gra terenowa „Duch Powstańczej Walki”. Była ona okazją do przeżycia historycznej przygody i bycia częścią wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Uczestnicy – rodziny, grupy przyjaciół i znajomych wcielili się w rolę powstańczych bohaterów i stawiali czoło wyzwaniom, które były codziennością ludności w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu. Gracze stanęli wobec wyzwań podobnych do tych, z jakimi musieli radzić sobie zarówno powstańcy, jak również ich rodziny. Była musztra, strzelanie z procy, składanie meldunków i tworzenie portretów pamięciowych. Gra została zorganizowana przez Park Śląski we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)

Czytany 120 razy