Marsjańskie pojazdy przyjadą do Kielc

Od 13 do 15 września w Kielcach, na terenie Politechniki Świętokrzyskiej, odbędą się European Rover Challenge – Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Województwo świętokrzyskie jest współorganizatorem zawodów, w których bierze udział 40 załóg kosmicznych pojazdów, oraz towarzyszącej im konferencji. Umowy o współorganizacji imprezy, z prezesem Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukaszem Wilczyńskim podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.

5456456o

European Rover Challenge to odpowiednik organizowanych w Stanach Zjednoczonych zawodów z udziałem młodych techników, inżynierów, konstruktorów i pasjonatów robotyki i eksploracji kosmosu.– Cieszymy się, że na ziemi świętokrzyskiej po raz kolejny odbędzie się impreza naukowa, mająca  swoje przełożenie na rozwój biznesu – podkreślił Bętkowski.
Przygotowane będą także pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.
– Zawodom ma towarzyszyć konferencja mentoringowo-biznesowa – zapowiedział Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Gościem wydarzenia ma być m.in. wiceszef NASA Steve Jurczyk a także dyrektorzy unijnego kosmicznego klastra badawczego “PERASPERA”.
Jednym z efektów spotkania w ramach konferencji naukowo-biznesowej ma być raport o potencjale przedsiębiorstw, zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim, w obszarze rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)

Czytany 106 razy