Marszałek zaprosił na dożynki do Siedlca

Dlaczego do Siedlca? – Z dwóch powodów. Po pierwsze – świętowaliśmy już w wielu miejscowościach Wielkopolski, ale dotąd nie było dożynek na ziemiach zachodnich regionu. Po drugie – staramy się przenosić dożynki wojewódzkie do mniejszych ośrodków, w których panuje kameralna atmosfera, a wszyscy rolnicy czują się jak u siebie – powiedział Marek Woźniak w Siedlcu podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne święto plonów.

534k54p

Siedlec stanie się w tym roku sercem wielkopolskiego rolnictwa – 25 sierpnia przybędą tu uczestnicy 21. Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich 2019.  Woźniak przypomniał, że każdego roku dożynki odbywają się w innym regionie Wielkopolski. – Były już w Buku, Ślesinie, Pile, Liskowie, Gnieźnie, Ostrowie Wlkp., a nawet w Poznaniu. Teraz przyszła kolej na ziemie zachodnie i stąd Siedlec – wyjaśniał marszałek. Zwrócił uwagę na suszę panującą w Wielkopolsce, ale także w całej Europie, będącą skutkiem nadmiernej eksploatacji zasobów ziemi, co z kolei doprowadziło do katastrofalnych zmian klimatu.
Gmina Siedlec położona jest przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim. Tworzy ją 26 miejscowości skupionych w 25 sołectwach, zamieszkałych przez ponad 12,5 tys. mieszkańców. Obecnie w gminie zarejestrowanych jest 1436 gospodarstw rolnych, z tego wiele zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Choć większość ziem to grunty klasy V, miejscowi rolnicy radzą sobie doskonale. Prężnie rozwija się przetwórstwo rolno-spożywcze. Wiele inwestycji gminnych, m.in. drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, powstało dzięki przedakcesyjnemu i unijnemu dofinansowaniu. Cała gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana, w większości skanalizowana.
W tym roku starostami dożynkowymi są Emilia Szała, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo w Starym Widzimiu w gminie Wolsztyn, oraz Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec.
Organizatorami dożynek  są samorząd województwa, powiat wolsztyński, gmina Siedlec oraz arcybiskup metropolita poznański.

Źródło: www.umww.pl
(ski)