Wydrukuj tę stronę

Folklor bez granic

Przyjechali z odległych zakątków świata, ale też z innych regionów Polski i pobliskich gmin Podlaskiego. Już po raz 14. w ramach Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania” tańczyli, śpiewali, poznawali się nawzajem i radowali oczy publiczności. Wśród nich – i jako widz, i jako członek ludowego zespołu „Klekociaki” - Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.

54885696

Tegoroczny XIV Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” - Folklor Bez granic trwał pięć dni. Zespoły z różnych zakątków Podlaskiego, ale też świata: z Chile, Boliwii, Indii czy Kuby zagrały dla widzów w siedmiu miastach regionu. Finałowa gala odbyła się w Brańsku, macierzystym mieście organizatorów festiwalu, czyli Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki”. Festiwal patronatem objął marszałek Artur Kosicki, a samorząd województwa udzielił organizatorom wsparcia finansowego.

Sukces społecznych zapaleńców

Zespoły, które przyjeżdżają na Podlaskie Spotkania nie tylko dzielą się swoja kulturą, tradycją i pasją do kultywowania dziedzictwa swoich krajów i regionów. Chętnie też poznają województwo i ciekawe w nim miejsca. Wspólnie z wicemarszałkiem Stanisławem Derehajło zwiedzili Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku – najnowocześniejszy obiekt kultury w pn-wsch. Polsce.
- Podlaskie Spotkania to festiwal robiony społecznie od lat przez grupę zapaleńców z zespołu folklorystycznego Skowronki. Do tej pory był słabo dostrzegany przez samorząd wojewódzki, ale deklaruję, że będziemy wspierali tego typu społeczne inicjatywy bardzo mocno – mówił podczas spotkania w operze Stanisław Derehajło. – Dzięki takim spotkaniom pokazujemy całemu światu, że Podlasie jest regionem o wielowiekowych tradycjach kulturowych na wschód od Zachodu  i na zachód od Wschodu. I to jest jedna z lepszych promocji naszego województwa.

Festiwal to ekscytacja

- Bardzo chcieliśmy podziękować, że możemy tu być. Jest to dla nas bardzo specjalny moment i chcemy z całego tego pobytu wyciągnąć wszystko, co najlepsze, do czego będziemy mogli wracać wspomnieniami, kiedy wrócimy do siebie na Kubę – powiedziała nam Yoana z kubańskiego zespołu Cubania Extrema, której w czasie spotkania w Operze towarzyszyli Leo i David.
W Brańsku – w ramach festiwalu – odbył się konkurs dla grup dziecięcych i młodzieżowych do lat 16  czyli X Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Folklor na Bank”.

art, mn
fot. PMKL; ZPiT „Skowronki”.
Źródło: www.wrotapodlasia.pl
(ski)

Czytany 129 razy

Artykuły powiązane