Wydrukuj tę stronę

Świętują z Wisłą

W niedzielę (11 sierpnia) rozpocznie się 3. edycja Festiwalu Wisły. Tegoroczne święto odbędzie się w: Toruniu, Włocławku, Ciechocinku, Osieku nad Wisłą oraz Obrowie i będzie połączone z okolicznościową imprezą – Flisem Obojga Narodów na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej. Festiwal wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

455473

We wszystkich festiwalowych centrach zaplanowano dla uczestników wiele atrakcji m.in. stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła oraz jarmarki produktów tradycyjnych, na których będzie można skosztować nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski. W trakcie festiwalu odbędą się także liczne koncerty oraz przeglądy muzyki żeglarskiej i folkowej. Uczestnicy poznają budowę tradycyjnych łodzi oraz wezmą udział w bezpłatnych rejsach. Planowane jest  pokonywanie rzeki wpław. W każdym ośrodku zaprezentowane zostaną załogi litewskie i polskie, biorące udział we Flisie Obojga Narodów, a zgromadzeni wysłuchają opowieści o tradycjach spławu towarów Niemnem i Wisłą w XVI wieku. Efektownym akcentem imprezy są coroczne parady łodzi i statków wzdłuż nabrzeży Wisły. Na zakończenie festiwalu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu będzie można podziwiać widowisko światło-woda-dźwięk wieńczące pięciodniową imprezę. Międzynarodowy Flis Obojga Narodów, czyli spław tradycyjnej tratwy przez flisaków z Ulanowa  rozpoczął się 27 lipca w Goniądzu nad Biebrzą (woj. podlaskie). Z Festiwalem Wisły połączy się on na odcinku od Włocławka do Torunia.
Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W jej dorzeczu leży koło 80 procent powierzchni województwa oraz 11 z 52 miast naszego regionu, w tym cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa.
Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, miedzy innymi poprzez użeglownienie jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 120 razy

Artykuły powiązane