Prawie 200 mln na nowe pociągi

Będzie 10 nowych pociągów, z których już niedługo skorzystają pasażerowie w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Wykona je firma NEWAG, z którą umowę podpisali w ostatnim dniu lipca marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus.  -To umowa jakiej Podkarpacie jeszcze nie miało – powiedział marszałek Ortyl.

8799545ar

Firma z Nowego Sącza dostarczy 8 trójczłonowych pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym oraz 2 pociągi dwuczłonowe z napędem spalinowym. Umowa na nowe pojazdy szynowe opiewa na kwotę 195,8  mln zł z czego 76 mln zł to dofinansowanie ze środków POIiŚ. Udział województwa podkarpackiego z budżetu województwa to 120 mln zł. Oprócz tego z budżetu województwa za prawie 35 mln zł opłacona zostanie obsługa serwisowa, naprawcza i utrzymanie nowych pociągów w kolejnych latach.
To bardzo duże przedsięwzięcie – tak o PKA mówił podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl – całość tego projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli całość inwestycji – zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To  wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębica. Marszałek podkreślił również, że umowa na nowe pociągi jest realizowana dużym wysiłkiem finansowym budżetu województwa.
- Umowa jest początkiem budowania nowoczesnego systemu kolejowego transportu publicznego dla aglomeracji rzeszowskiej i dla mniejszych miast. Jest to niezwykle ważne dla dojazdów do pracy, do szkoły, które nasilają się z roku na rok. Rozwój naszego regionu jest bardzo dynamiczny, dlatego zależy nam, aby ten system funkcjonował jak najlepiej – mówiła z kolei wicemarszałek Ewa Draus.
Dostawca zgodnie z umową ma dostarczyć pojazdy do końca III kwartału 2020 roku. Pierwsze pociągi ruszą na tory od stycznia 2021 r. W każdym pojeździe będzie zainstalowany system urządzeń do obsługi biletów, także z możliwością zakupu biletu. Przewiduje się integrację z system miejskiej komunikacji autobusowej ( ZTM) w celu korzystania z tzw. elektronicznego biletu zintegrowanego. Dostępne będzie także wifi.

Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)