Środa z ambasadorem – Stadnina z Janowa Podlaskiego

To wielka marka Lubelszczyzny, z której wszyscy jesteśmy dumni – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego podczas trzeciego spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem, którego bohaterem była Stadnina Koni w Janowie Podlaskim.

267738475e

Spotkanie odbyło się w Muzeum Wsi Lubelskiej, a atrakcją były dwie piękne klacze arabskie czystej krwi, które znakomicie prezentowały się w plenerach skansenu, w tym w muzealnym sektorze Miasteczko. Zwierzęta przywiózł Andrzej Wójtowicz – właściciel jednej z większych prywatnych hodowli koni arabskich w Bełżycach.
Stadnina Koni Janów Podlaski – Ambasador Województwa Lubelskiego z roku 2000, jest w przededniu bardzo ważnych wydarzeń – jubileuszowej 50. Aukcji Pride of Poland oraz  41. Narodowego Czempionatu Koni Arabskich Czystej Krwi, do których zakwalifikowano najlepsze zwierzęta z polskich hodowli państwowych i prywatnych. Wielkich nadziei związanych z tymi wydarzeniami nie krył Grzegorz Czochański, pełniący obowiązki prezesa Stadniny.
– Jesteśmy dobrze przygotowani i czekamy na dobry efekt, tym bardziej że zgłosiło się bardzo dużo zainteresowanych pokazami i aukcją – przyznał prezes Czochański.
Marszałek Jarosław Stawiarski, nawiązując do pięknej, ponad dwustuletniej już historii janowskiej stadniny, nie ma wątpliwości, że zainteresowanie nią i narodową hodowlą koni czystej krwi ludzi z całego świata musi przynieść zamierzony efekt także podczas tegorocznego czempionatu i aukcji. Bo Stadnina Koni Janów Podlaski od dawna jest narodowym dobrem, silnie związanym z narodowymi tradycjami kawaleryjskimi, czy jeździeckimi, a dla regionu jest uznaną marką.

Czempionat i aukcja

Od 9 do 11 sierpnia Janów Podlaski będzie gospodarzem 41. Narodowego Czempionatu Koni Arabskich Czystej Krwi, natomiast 50. Aukcja Pride of Poland odbędzie si 11-12 sierpnia, a dni 12-13 sierpnia będą dniami otwartymi w państwowych stadninach koni w Janowie Podlaskim, Białce i Michałowie. Województwo Lubelskie jest jednym z oficjalnych partnerów tegorocznej aukcji i czempionatu.
Kolejne, czwarte spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem”, prezentującego  wybitne postaci, instytucje i przedsiębiorstwa nagrodzone prestiżowym tytułem „Ambasador Województwa Lubelskiego”, odbędzie się w środę 7 sierpnia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Bohaterem spotkania będzie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z Puław.

Źródło: www.lubelskie.pl
(ski)

Czytany 131 razy