Gala Festiwalowa gala w Jasionce

Ponad 1000 osób, uczestników XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych przybyło do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena, by wziąć udział w gali festiwalowej, wydanej przez marszałka Władysława Ortyla z okazj i jubileuszu 50-lecia Festiwalu.

516698484r

- Cieszę się, że dzięki festiwalowi utrzymujecie kontakt z Polską. Wierzę, że jest on dla was bardzo ważny. Jako ludzie młodzi, pełni entuzjazmu, energii i zapału jesteście prawdziwymi ambasadorami polskiej kultury w świecie. Ważne jest, aby przez śpiew i taniec promować Polskę i kulturę polską wszędzie tam, gdzie jest ona nieznana – powiedział marszałek, jednocześnie nawiązał do „okrągłego” jubileuszu festiwalu: - W tym roku wspólnie z wami mamy przyjemność świętować 50-lecie Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To wspaniałe święto, ale z pewnością także okazja do podsumowań dotychczasowej działalności. Pięćdziesięciolecie Festiwalu to pięć dekad, kiedy kolejne już pokolenia Polaków z całego świata, spotykają się ze sobą tu – w Południowo-Wschodniej Polsce, by wspólnie uczestniczyć w tym wielkim święcie polskiej kultury – kontynuował - Pamiętajcie, że bez względu na to, gdzie mieszkacie, jesteście Polakami i Polskę macie w swoich sercach – zakończył Władysław Ortyl.
Podczas uroczystości, w świetle dziennikarskich fleszy wręczono odznaczenia, wyróżnienia i statuetki festiwalowe. Andrzej Duda, Prezydent RP przyznał odznaczenia państwowe za pracę artystyczną i twórczą.
Gala festiwalowa była także okazją do wręczenia Brązowych Medali „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis”, nadawanego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medale wręczył Władysław Ortyl. Na koniec wręczono okolicznościowe medale 50-lecia XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w roku jubileuszu 50-lecia Festiwali Polonijnych.
Na gali nie mogło zabraknąć toastu jubileuszowego, który został wzniesiony przez marszałka. Później zatańczono poloneza, którego poprowadził Janusz Chojecki - reżyser festiwalu.

D. Kozik
Fot.: M. Mielniczuk
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)

Czytany 99 razy