Poznają polską kulturę, tradycję i język

Na zaproszenie marszałka Andrzeja Bętkowskiego województwo świętokrzyskie odwiedzili młodzi Polacy z Białorusi i Ukrainy. W regionie przebywa 40 – osobowa grupa dzieci i młodzieży z polskich szkół na  Grodzieńszczyźnie i z ukraińskiego Obwodu Winnickiego. Letni obóz edukacyjno-wypoczynkowy obfituje w wiele atrakcji. Wizyta rozpoczęła się od spotkania dzieci i ich opiekunów z przedstawicielami samorządu województwa świętokrzyskiego: marszałkiem Andrzejem Bętkowskim i wicemarszałek Renatą Janik w siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach.

85343to

Przygotowany przez samorząd województwa letni obóz edukacyjno-wypoczynkowym obfituje w wiele atrakcji, a dzięki warsztatom w świętokrzyskich instytucjach kulturalno-edukacyjnych, pobyt w regionie jest również okazją do poznania polskiej kultury i tradycji. – Na Ukrainie czy Białorusi jest wielu Polaków, którzy chętnie przyznają się do polskich korzeni. Dzięki takim wyjazdom ich dzieci mogą poznać nasz kraj – zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski.
Przebywając w regionie świętokrzyskim dzieci z Białorusi i Ukrainy wezmą udział w specjalnych zajęcia z języka polskiego, które poprowadzą specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak podkreślali młodzi Polacy, wizyta w Polsce to najlepsza okazja do praktycznej nauki języka, z którym na co dzień mają kontakt tylko w polskich szkołach. Bliskie spotkania z historią i kulturą polską zapewnią im także wizyty w Sandomierzu, na Zamku Królewskim w Chęcinach, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i na Świętym Krzyżu. Dzieci i młodzież poznają tradycje naszych przodków odwiedzając Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi i Park Etnograficzny w Tokarni. Wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci będzie okazją do odkrycia ciekawostek świata nauki. Atrakcji sportowych i wytchnienia dostarczą wizyty na basenie w Sandomierzu i Strawczynie. Piękno świętokrzyskiej przyrody młodzi goście poznają odwiedzając Święty Krzyż i Nadleśnictwo Kielce.
Pobyt potrwa do 30 lipca.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)

Czytany 113 razy