Amerykańscy żołnierze poznali militarne oblicze Skarżyska

Skąd w Skarżysku-Kamiennej żołnierze armii amerykańskiej? Zaprosił ich marszałek Andrzej Bętkowski, aby pokazać najbardziej militarne miasto w regionie. Wspólnie odwiedzili tamtejsze Muzeum im. Orła Białego, zakłady MESKO S.A. oraz miejsca pamięci i kultu, ważne dla regionu świętokrzyskiego.

5465434o

Zaproszeni przez marszałka żołnierze armii amerykańskiej to członkowie Civil Affairs Team, stacjonujący czasowo w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Grupy takie odbywają kilkumiesięczną służbę na terenie naszego kraju w ramach współpracy krajów sojuszniczych NATO. – W ramach swojej dziewięciomiesięcznej służby staramy się skupić na współpracy z lokalną społecznością i jej przedstawicielami.  To pozwala jak najlepiej poznać dany kraj, jego historię i potencjał – wyjaśnił członek zespołu, sierżant Devon Elias Debany.  Część żołnierzy była już gośćmi marszałka w marcu tego roku. To wtedy zrodził się pomysł odwiedzenia Skarżyska-Kamiennej.
– Cieszymy się, że możemy panów ponownie gościć, tym razem na ziemi skarżyskiej, z którą  jestem rodzinnie związany . To miejsce przesiąknięte historią i ściśle związane z przemysłem zbrojeniowym  – powitał ich marszałek Andrzej Bętkowski. W towarzystwie marszałka żołnierze obejrzeli też muzealną  broń i umundurowanie oraz wystawę poświęconą historii Skarżyska i miejscowych zakładów metalurgicznych.
Stamtąd udali się do Sanktuarium matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie delegacja oddała hołd Polakom pomordowanym w  Katyniu  w 1940 r. oraz 96 ofiarom katastrofy w Smoleńsku z 2010.  
Na terenie zakładów MESKO S.A. delegacja obejrzała m.in. dział, w którym produkowane są naboje do najpopularniejszych rodzajów broni, w tym do myśliwców F-16 czy polskich „Rosomaków”. Mogli zobaczyć jak szczegółowo kontrolowane są partie wyrobów firmy. Mieli także okazję brać udział w testach na strzelnicy.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)

Czytany 124 razy